Kadıköy Rıhtım’a cami tartışması alevleniyor!..

Kadıköy Rıhtım’da inşa edilmesi planlanan “Ulu Cami”, yeniden Türkiye gündemine oturdu. Kadıköy Deniz Otobüsü İskelesi yanındaki büyük İSPARK arazisine yapılmak üzere imar planı değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda askıya çıkarıldı. Sosyal medya üzerinde ise ciddi tartışmalar başladı.

34 bin metrekarelik cami alanı, aylar sonra yeniden Kadıköy’ün ana gündem maddelerinden biri oldu. Askıya çıkarılan raporda plan değişikliğinin gerekçesi şu şekilde bildirildi: “Büyük cemaatlerle cuma namazlarının, bayram namazlarının veya kalabalık kitlelerin katılımıyla ifa edilecek cenaze namazlarının kılınacağı bir Ulu Cami inşa edilebilecek nitelikte uygun bir yerin planlanması gerektiği tespit edilmiştir.”

Eğer proje hayata geçerse, Kadıköy’e vapur ile gelirken yeni manzara işte bu görüntüye benzer olacak. (Kadıköy Life Dergisi temsili)

GEREKLİ Mİ, GEREKSİZ Mİ TARTIŞMASI BÜYÜYOR…

Bir yandan caminin gerekliliği ifade edilirken, diğer yandan itiraz sesleri de yükseliyor. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, sürece yönelik dava açacaklarını belirterek kamuoyuna açıklamalarda bulunmuştu. Diğer yandan, Kadıköy’de sosyal medya bir hayli hareketlendi.

“ÜNİVERSİTEYE VE EĞİTİM KURULUŞLARINA İHTİYACIMIZ VAR…”

Sosyal medya tartışmalarında dikkat çeken ayrıntılar arasında, cami yapılması düşünülen alana oldukça yakın noktalarda 4 caminin daha bulunması ile “Camimiz var, üniversite ve eğitim kuruluşlarımız yok” yorumları da göze çarpan açıklamalar arasında geliyor.

Kadıköy Rıhtım’a camii projesi hayata geçerse, ilçenin siluetinde yeni görünüm bu fotoğrafa benzer olacak. (Kadıköy Life Dergisi temsili)

“KALABALIK CEMAATLERİN BİR ARAYA GELECEĞİ CAMİİ YOK…”

Rıhtım ve çevresinde topluluk halinde kılınan namazlarda camii eksikliği hissedildiği çeşitli görüşlere yansıyor. Projenin düşünüldüğü alanın İstanbul siluetindeki değeri ayrıca dikkat çekiyor.

ZEMİN KOŞULLARI DA TARTIŞMA KONUSU…

Diğer yandan, Marmara Denizi yanında cami yapılması planlanan İSPARK’a ait arsanın bir kısmının dolgu olması da projeye karşı çıkanların en çok dillendirdiği ayrıntılardan. Rapor verileri dahilinde proje sahası, “Karmaşık Problemlerin Görüldüğü Alanlar” kategorisinde yer alıyor. Sahada bazı alanların mühendislik problemleri içerdiği öne sürülüyor. Ulu Camii için 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği Plan raporunun askıya çıkmasının ardından gözler; Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü’nün talepleri doğrultusunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkisindeki alana ait gelişmelere çevrildi.

Kadıköy Rıhtım’a camii projesi hayata geçerse, yeni Fikirtepe’nin yüksek yapılarından görülebilecek. (Kadıköy Life Dergisi temsili)

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...