Afete karşı müzikal ile bilinçlendirme eğitimi…

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı, “Bir Afet Masalı” adlı müzikalle çocukları afetlere karşı bilinçlendiriyor. Müzikal ile çocuklar hem eğlenecek, hem de kendi hayatlarını kurtarmayı öğrenecek.

Afetlere karşı bilinçlendirme eğitimi, ilk kez bir müzikalle yapılıyor. Müzikalin hedef kitlesi ise çocuklar… Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı BAK-Kadıköy’ün senaryosunu yazdığı, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi öğrencilerinin müziklerini yaptığı “Bir Afet Masalı” adlı müzikal sahnelendi. Bu oyunla çocuklar, afetler sırasında ne yapacaklarını ve sonrasında nasıl korunacaklarını öğrendiler.

MÜZİKALİN KAHRAMANLARI HAYATIN İÇİNDEN GELİYOR…

Bir Afet Masalı’nın kahramanları ise tamamen hayatın içinden… Su, diş fırçası, terlik, çanta, pil, fener, radyo, konserve gibi günlük hayatımızı idame ettirmek için ihtiyaç duyduğumuz her şey, bu oyunda birer karaktere bürünüyor. Karakterleri canlandıranlar ise BAK-Kadıköy ekibi, yani Kadıköy Belediyesi’nde çeşitli müdürlüklerde görev yapan belediye çalışanları… İlk kez bir oyunda rol almanın heyecanını yaşayan takım üyelerinden kimisi yangın tüpü, kimisi afet durumunda çantamızda bulunması gereken konserve oldu.

TRAVMAYI ÇOCUKLAR YAŞIYOR…

“Bir Afet Masalı” adlı müzikalin sözlerini BAK-Kadıköy ekibinden Binnazlı Saka yazdı. Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Proje Koordinatörü Yeşim Altınay ise bu sözlere özgün müzik yazdı. Afetlerde travmaya en çok çocukların maruz kaldığına dikkat çeken Binnazlı Saka, müzikale dair şöyle konuştu: “Çocuklar ne kadar erken toparlanıp normal yaşama adapte olurlarsa, yetişkinler de onlara bağlı olarak hayata dönebiliyor. Biz de buradan yola çıkarak, ilkin çocukları afetler konusunda bilinçlendirmek istedik. Çocuklar için eğitimleri eğlenceli hale getirmeye çalıştık. Böylece daha kolay öğrenmiş oluyorlar.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...