Kadıköy Lisesi’nde yeni bir spor dalı: “Korfbol”

11

1957 yılında kurulan İstanbul Kadıköy Lisesi, geçmişi başarılarla dolu bir kurum. Basketbol ve voleybol dallarında Avrupa ve dünya çapında çeşitli dereceleri bulunan bu köklü kurum, 2008 yılında İstanbul Kadıköy Lisesi adını alıp Anadolu Lisesi statüsüne kavuştuktan sonra da, sportif etkinliklerde yine yoğun bir çalışma temposu içine girdi.

Kadıköy Lisesi, erkek futbol takımının yanı sıra, beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde “Korfbol” sporuna da el attı. Elif Arifağaoğlu; “Bu sporu öğrencilere tanıtmak ve onların ilgisini çekmesini sağlayarak Korfbol’ün gelişmesine katkı sağlamak, bir eğitim kurumu olarak bize düşen bir sorumluluk aslında” diyerek, bu spor hakkında bilgi verdi:

“Kızların ve erkeklerin bir arada oynadıkları tek takım sporu olan Korfbol, 1902 yıllında Hollanda’da oynanmaya başlanmıştır. 1995 yılında ise, Türkiye ilk kez Korfbol ile tanıştı. Oyundaki amaç; top sürmeden, paslaşarak rakip takımın potasına (korf) topu atarak sayı elde etmeye çalışmaktır. 40×20 metrelik alanda, iki tane 3,5 metre uzunluğundaki direk ve korf ile 4 erkek ve 4 bayandan oluşan 8’li takımlarla, futbol topuyla oynanan bir oyundur.”

Kadıköy Lisesi’nde iki yıl önce kurulan Korfbol takımı, bu yıl İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün düzenlediği İstanbul Okullararası Korfbol Müsabakaları’na katıldı.

12

(Fotoğraflar: İrem Özcan)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi’ne Sağlıklı Şehir Planlaması Ödülü

Kadıköy Belediyesi, bu yıl Eğitim Mahallesi’nde hizmete giren “Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi ile Türkiye ...