Kadıköy kıyılarında Bodrum manzaraları…

Ne sert kayalıklar, ne de kirli deniz suyu, deniz tutkunlarının önüne geçemedi. Hafta ortasında işgünü objektiflerimize yansıyan kareler, güney tatil beldelerini aratmadı. Anadolu Yakası’nın daha çok kuzey ilçelerinden Moda – Bostancı arasında sahillere akın eden İstanbullular, deniz kenarında yoğunluk oluşturdu.

Kadıköy kıyılarında Ümraniye, Sancaktepe, Çekmeköy ve Sultanbeyli gibi ilçelerden ailece sahile inenler de vardı, havlusunu alıp kayalıklarda güneşlenenler de… Ancak en çok dikkat çeken görüntüler, çocukların birbiriyle şakalaştığı o riskli anlardı. Geçtiğimiz yıllarda Kadıköy sahillerinde birçok boğulma vakaları meydana gelmiş, ailelerin yüreğine ateş düşmüştü.

ÇOCUĞUNUZU TAKİP EDEBİLİYOR MUSUNUZ?

Yaz tatilinin gelmesi ile birlikte Anadolu Yakası kıyılarında denize giren gençler ve çocukları görmek mümkün… Çocuklardan birçoğu, ailesinin izin vermemesi nedeniyle arkadaşları ile deniz kaçamağı yapabiliyor. Ancak Kadıköy ve Anadolu Yakası kıyıları, birçok riskleri de beraberinde getiriyor.

Çocukların birçoğunda can simidi olmaması dikkat çekiyor. Plaj olmadığı için kayalıklar genelinde cankurtaran da bulunmuyor. Kadıköy genelinde ise su derinliği, birkaç metrede büyük oranlarda artıyor. Yine kayalıkların gelişigüzel yapısı ve kaygan fiziki yapısı da, düşme ve çarpmalarda büyük risk taşıyor.

ANLIK ŞAKALAR ÜZÜCÜ SONUÇLARA YOL AÇABİLİYOR…

Suadiye kıyılarında, Kadıköy Life objektiflerine güney tatil beldelerini aratmayan fotoğraf kareleri yansıyor. Bu kareler içinde, üç çocuğun eğlencesi dikkat çekiyor. Çocuklardan biri, kardeşi ya da arkadaşı diğer çocuğu defalarca suyun içine sokmaya çalışıyor. Nefes almakta güçlük çeken çocuğun görüntüleri, sahillerimizdeki riskleri bir kez daha gözler önüne seriyor. Denizde anlık şakalar, telafi edilemez üzücü olayları da beraberinde getiriyor.

AİLELERİN SORUMSUZLUĞU…

Çocuk ve gençlerin ailelerinin bilgileri olmadan deniz kaçamağı yapma gerekçelerinin başında, ailelerin ilgisizliği geliyor. Günün önemli bir bölümünü sokaklarda geçiren çocuklarına “neredeydiniz” sorusunu yöneltmeyen, gerekli eğitimi vermeyen ya da veremeyen aileler, olası üzücü olaylardan büyük ölçüde etkileniyor. Yine ekonomik geliri düşük ailelerin tatil yapamaması, özendirici çevre faktörleri ile birlikte Anadolu Yakası kıyılarındaki manzaraların ortaya çıkmasına neden oluyor.

KADIKÖY KIYILARINDA TURİZM POTANSİYELİ…

Moda’dan Bostancı’ya kadar Marmara Denizi kıyılarında haftanın her günü tatil beldelerini aratmayan manzaralar yaşanıyor. Vatandaşların yoğun ilgisi, bölge genelinde turizm potansiyelini gözler önüne seriyor. Ancak Kadıköy sahillerinin tamamına yakını, dev kaya parçalarından oluşuyor. Yine Marmara Denizi’nin kirliliği ve kolibasili oranının yüksekliği de büyük risk oluşturuyor.

MANGALCILAR SAHİLE AKIN ETTİ…

Kadıköy ve Anadolu Yakası genelinde mangalcılar, günün her saatinde deniz kenarında yoğunluk oluşturuyor. Sahillerde adımbaşı mangal yapılması kimi çevreler tarafından kamu düzenine aykırı olarak değerlendirirken, bazı kesimler de mangal yapmanın herhangi bir olumsuzluğu beraberinde getirmediği savunuyor.

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Plak Günleri

Kadıköy’de Plak Günleri

Kadıköy Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği Kadıköy Plak Günleri’nde plaklar, bu yıl Türk müziğinin en önemli seslerinden biri olan ...