Kadıköy duvarları dev tuvallere dönüşüyor…

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Mural-İst” festivali kapsamında Kadıköy Yeldeğirmeni’nde bina duvarları, yaz ayları boyunca devasa boyutlarda tuvallere dönüşecek.

Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile üçüncü yılına giren Mural-İst Festivali ilk etabı kapsamında düzenlenen duvar boyama çalışmasında, Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yılı çerçevesinde Polonya’dan Türkiye’ye gelen sanatçılar M-CITY, Chazme 718 ve Sepe, kendilerine özgü stilleri ile Yeldeğirmeni Talimhane Sokak’ta daha öncesinden seçilen duvarları kendi tasarımları ile birer tabloya dönüştürecek.

Kadıköy Yeldeğirmeni’nde yapılan ve büyük ilgi gören duvar boyamaları (Mural sanatı), birbirinden ilginç desenleriyle kullanılmayan duvarlara hayat verirken, dünya çapında duvar boyama sanatının hatırı sayılır çalışmalarını da ortaya koyuyor.

BİNA DUVARLARINA AYRI BİR ZENGİNLİK KATILACAK…

Dünyaca ünlü Polonyalı duvar boyama sanatçılarının kendi tasarımlarının sergileneceği Mural-İst Yeldeğirmeni, bina duvarlarına ayrı bir zenginlik katacak. İki binanın dış cephe duvarlarının boyanacağı festivalde Polonyalı sanatçılar, tamamen kendilerine özgü çalışmaları tüm İstanbulluların beğenisine sunacak.

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN SANATTIR…”

Mural-İst ve Street Art Common Experience’in ortaklaşa düzenlediği projenin koordinatörü Do Dzieła, proje ile ilgili yaptığı açıklamada; “Mural sanatı, Türkiye’de yeni bir fenomen olma yolunda ve Polonya’daki gibi halkın ilk başlardaki olumsuz tepkisi hızlı bir şekilde olumlu bir tepkiye dönüşüyor. Bizim için bu durum işin en zor, ama en gurur verici kısmı ve sanatçılara tamamen özgür bir ortam sunulmakta. Aynı şeyi Türkiye için de hedefliyoruz ve bu durum bizim için 600 yıllık Türkiye-Polonya ilişkileri kadar önemlidir. Bizim için asıl önemli olan sanattır” ifadelerini kullandı.

“DUVAR BOYAMALARI KENT ESTETİĞİNİ GELİŞTİRİYOR…”

Dünyanın en prestijli duvar boyama etkinliklerinden birine ev sahipliği yapan Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Mural-İst Festivali’ni içinde bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, kentin çehresini değiştiren çalışmaların içinde bulunacaklarını ifade etti. Nuhoğlu; “Kent estetiğini geliştiren, yaşayanların kentle özdeşliğini arttıran çalışmalara Kadıköy’ün ev sahipliği yapmasını önemsiyorum. Kadıköy sokakları graffiti, resim ve duvar boyama sanatının güzel örnekleriyle dolu… Sokakların böyle sanat eserlerine ev sahipliği yapması, kent kültürü açısından da büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

 

 

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Plak Günleri

Kadıköy’de Plak Günleri

Kadıköy Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği Kadıköy Plak Günleri’nde plaklar, bu yıl Türk müziğinin en önemli seslerinden biri olan ...