Türkiye-İtalya İş Forumu

İtalyan Başbakanı, Türkiye-İtalya İş Forumu’nda konuştu

Wyndham Grand İstanbul Levent Hotel, İtalya Başbakanı Matteo Renzi’yi ağırladı. Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) tarafından gerçekleştirilen Türkiye-İtalya İş Forumu, İtalya ve Türkiye Başbakanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Konuk İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile birlikte foruma gelen Başbakan Davutoğlu’na, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da eşlik etti. Konuk Başbakanın, Topbaş’la bir  süre sohbet ettiği dikkatleri çekti. Bunun üzerine konuşma yapmak üzere çıktığı kürsüden açıklama yapan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, geçtiğimiz yıllarda Floransa Belediye Başkanı olduğunu hatırlatarak; “Sayın Belediye Başkanı bir dönem benim patronum olmuştur. Ben Floransa’nın başkanıyken, o bütün belediyelerin başkanıydı” diyerek, salonda hoş tebessümlerin oluşmasını sağladı.

“ÜLKELERİMİZİN GELECEĞİNİ SEVMELİYİZ”

İyi bir siyasetçi için en iyi konuşmanın kısa konuşma olduğunu söyleyen İtalya Başbakanı Renzi, İstanbul’daki Üçüncü Köprü inşaatının 20 milyar dolarlık bir yatırımla gerçekleştirildiğini belirterek; “Küreselleşme bizim için önemli. İtalya’nın kapıları uluslararası işbirlikleri için açık. Geçmişimizden gurur duymalıyız. Ülkelerimizin geleceğini sevmeliyiz. Türk ve İtalyan halkının desteğiyle iki ülke, gelecekte hak ettikleri yere mutlaka ulaşacaktır” dedi.

“TİCARET HACMİNDE 5. EN BÜYÜK ORTAĞIMIZ”

İtalya Başbakanı Renzi’nin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu konuştu. İstanbul’un siyasi merkez olma bakımından Roma’nın, suyla olan ilişkisiyle de Venedik’in kardeş şehri olduğunu söyleyen Davutoğlu; “Türkiye ve İtalya, köklü siyasi dostluk geleneğini ticaretle birleştirmiş iki ülkedir. Türkiye ile İtalya arasındaki işbirliği, Avrasya ve Akdeniz ölçekli ticareti etkileyecek verimli bir işbirliğidir. Ticaret hacminde 5. en büyük ortağımız olması nedeniyle, daha fazla işbirliği için ele ele yürümeye kararlıyız” şeklinde konuştu. Konuşmasında İtalya ile 95 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacminin yüksek seviyelere çıkması için çalışma yaptıklarını dile getiren Davutoğlu; “Bürokratik engelleri kaldırmaya kararlıyız. Karşılıklı yatırım ve işbirliği iradesi, siyasi iradeyle birleştiğinde Türk – İtalyan ilişkilerinin geleceği sağlamdır” şeklinde konuştu.

Türkiye-İtalya İş Forumu

TÜRK-İTALYAN ÜNİVERSİTESİ NEDEN OLMASIN?

Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destek için Başbakan nezdinde İtalya’ya teşekkür ettiğini bildiren Ahmet Davutoğlu, “Bir Türk-İtalyan Üniversitesi neden olmasın?” diyerek, kurulması için işadamlarına çağrı yaptı. Davutoğlu; “İşadamlarımız bu konuda öncülük etmek isterlerse, biz her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Üçüncü Havalimanı’nın tamamlanmasıyla birlikte İstanbul’un ekonomik bakımdan en kolay ulaşılır merkezlerden biri haline geleceğini söyleyen Davutoğlu, sözlerini “Türk ve İtalyan şirketlerini bir araya gelmeye, el ele tutuşmaya, dünyada ortaklığımızı örnek bir hale getirmeye çağırıyorum” diyerek tamamladı.

Türkiye-İtalya İş Forumu

Buluşmada, İtalyan Fiat SpA Temsilcileri ve Üstdüzey Yöneticisi Sergio Marchionne ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da vardı…

Türkiye-İtalya İş Forumu

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

atasehir

Ataşehir Belediyespor kupasına kavuştu

TFF Kadınlar 1. Futbol Ligi’nin şampiyonu Ataşehir Belediyespor, Yenisahra Stadı’nda 5-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından kupasına kavuştu. ...