İşte Türkiye’yi medeniyetin zirvesine çıkaracak öğrenciler!

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

Yüzde 100 başarı notları, şampiyonluklar, birçok alanda başarılı derecelerden öte öğretmenleri ve velileri ne sevindirebilir? Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu öğrencileri, bu sorunun yanıtını “örnek öğrenci” profilini eyleme dökerek yanıtladı.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi kapsamında okullarının bahçesinde projelerini görücüye çıkaran öğrencilerin geleceğe yönelik düşüncelerini gerçeğe çevirdikleri eserler, parmak ısırttı.

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

HAYAT ASLINDA BU KADAR KOLAY, BİZ ZORLAŞTIRIYORUZ…

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu öğrencilerinin öne çıkan bazı projeleri, “Neden günlük yaşamda hala kullanmıyoruz” sorusunu akıllara getiriyor. Güneş enerjisi ile bedava elektrik üretimi ve hayatın her alanında kullanımı, yine araçların üzerine yerleştirilen güneş panelleri ile yakıtsız araçlar, çok düşük maliyetle teleferikli ulaşım ağı, trafik keşmekeşini yok eden akıllı toplu taşıma durakları… Projelerin başarıyla uygulanarak sergilenmesinden ziyade öğrencilerin gelecek adına umut veren düşüncelere sahip olması ve fikirlerini sahiplenmeleri, öğretmenlere ve velilere duygu dolu anlar yaşattı. “Çalışıyor mu bu cihazlar” sorularının ardından her projenin başarıyla aktif hale getirilmesi, izleyicileri hayli şaşırttı. Üzerindeki güneş paneli ile otomobil yakıtsız olarak hız yaptı, yine farklı bir platformda ise yüksek değerlerde bedava elektrik üretildi.

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

BU OKULUN KIZLARI KOLAYINI BULDU…

Sergide enerji alanında projelerin yanı sıra özellikle kız öğrencilerin buluşları da dikkat çekiciydi. Yürürken aynı anda evin temizliğini gerçekleştiren “paspaslı terlik” ve “sulu tarak” çalışması, ilgi gören çalışmalar arasında yer aldı.

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ DE SORGULADILAR…

“Kentleşmenin Biyolojik Çeşitliliğe Etkisi” adlı çalışmada ise, yok olan doğa değerleri masaya yatırıldı. Her sokakta bir inşaat ile bahçe dokusu hızla kaybolan Kadıköy’de büyüyen Orhun Akdeniz’in projesi, önemli mesajları verdi.

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

MİNİ FESTİVALE DÖNÜŞTÜ…

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu yönetimi ve öğretmenlerinin Milli Eğitim Müdürlüğü, belediyeler ve sivil toplum örgütleri nezdinde ağırladığı temsilcilerin tam not verdiği sergi, okul orkestrasının muhteşem konseri ile renklendi. Etkinlikten bazı ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi objektiflerine şu şekilde yansıdı:

iste-turkiyeyi-medeniyet-zirvesine-cikaracak-ogrenciler (1)

iste-turkiyeyi-medeniyet-zirvesine-cikaracak-ogrenciler (2)

iste-turkiyeyi-medeniyet-zirvesine-cikaracak-ogrenciler (3)

iste-turkiyeyi-medeniyet-zirvesine-cikaracak-ogrenciler (4)

iste-turkiyeyi-medeniyet-zirvesine-cikaracak-ogrenciler (6)

iste-turkiyeyi-medeniyet-zirvesine-cikaracak-ogrenciler (7)

iste-turkiyeyi-medeniyet-zirvesine-cikaracak-ogrenciler (9)

iste-turkiyeyi-medeniyet-zirvesine-cikaracak-ogrenciler (10)

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Maltepe’de tekne turları coşkuyla devam ediyor

Maltepe Belediyesi Kadın, Aile ve Engelli Hizmetleri Müdurlüğü tarafından düzenlenen tekne turlarının dördüncü gününde, Fındıklı Mahallesi’nden kadınlar konuk ...