sebze meyve hali

İstanbul’a yeni meyve sebze hali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1970 yılından beri Anadolu Yakası’nda hizmet veren ve günümüz ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelen Ataşehir Meyve Sebze Hali’ni; Adapazarı, Kocaeli ve Gebze bölgesine de hizmet verecek modern bir komplekse taşıyacak.

İBB’den alınan bilgiye göre Tuzla Aydınlı bölgesinde 450 bin metrekarelik araziye kurulacak olan hal, değişen tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek büyüklükte bir kompleks olacak. Mal giriş ve çıkışları ile yükleme, depolama, satış gibi tüm hareketlerin hızlı bir şekilde kontrolü yapılabilecek. Yeni kompleks; esnaf, idari personel ve müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte sosyal tesisler ile donatılacak.

meyve sebze hali

YENİ HALİN İNŞAATI OCAK AYINDA…

Yeni hal kompleksi inşaatının 2017 yılının Ocak ayında başlaması ve bir yıl içinde hizmete alınması hedefleniyor. Hal tesisinin yer seçiminde özellikle şehir yerleşim alanında olmayan, tesisin ihtiyaçlarına cevap verecek büyüklükte, kent içi ve kent dışı trafik yoğunluğunu artırmayacak, çevre yolları bağlantıları sorunsuz bir şekilde yapılacak nitelikler araştırılarak, sonuçta Aydınlı bölgesi seçildi.

KAPSAMLI PROJEDE YOK YOK…

Aydınlı Meyve Sebze Hali, 450 bin metrekarelik araziye kurulacak, halin toplam inşaat alanı ise 205 bin 630 metrekare olacak. Bu alanda 240 adet dükkan, satış birimleri, giriş kontrol noktaları, gıda kontrol binası, kasa yıkama tesisi, paketleme tesisi, atık depolama alanları, idari bina, otoparklar, itfaiye istasyonu, temizlik birimi, 80 yatak kapasiteli otel, cami, 2 kafeterya, 16 büfe, bir restoran, sağlık ocağı, eczane, PTT ve 5 banka şubesi, 2 bin 742 araçlık otopark yer alacak. Özellikle hal içerisinde trafik sorunu yaşanmaması için ürün giriş ve çıkışlarında farklı güzergahlar kullanılacak. Ayrıca, otopark sorunu oluşmaması için de toplam 3 bin 700 metrekarelik alana açık ve kapalı otopark yapılacak.

YEŞİL ALANLARA AĞIRLIK VERİLECEK…

Çevre dostu olarak planlanan yeni hal tesisinde, yeşil alanlar oluşturulacak. Bu alanlar hem sosyal amaçlı kullanılacak, hem de ağaçlandırma yapılarak karbon salınımına yönelik adım atılmış olacak. Ağaçlandırma için ayrılan alana 1.118 ağaç dikilmesi planlanıyor. Ayrıca yeni halde 1.427 çalı, 278 bin adet yer örtücü bitki dikimi de yapılacak.

meyve sebze hali

Tuzla’da 450 bin metrekarelik araziye kurulacak olan Aydınlı Meyve Sebze Hali, değişen tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek büyüklükte bir kompleks olacak…

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Maltepe’de semazenler iftara renk kattı

Maltepe Belediyesi, Küçükyalı Süreyya İlmen Paşa Kültür Merkezi’nde belediye kreşlerinde eğitim gören çocuklarla, ailelerine iftar verdi. İftarda sırasında ...