İstanbul – Yalova sadece 6 dakika…

İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’ne yapılacak 1,5 milyar dolarlık yatırım ile İstanbul – Yalova arasının 6 dakikaya indirilmesi planlanıyor.

2015 yılının ortasında bitirilmesi beklenen köprünün ayaklarının yükseleceği 25 bin tonluk kesonlar, iki ay önce denize indirildi. Köprü, İstanbul Boğazı’nı üçüncü kez geçecek ve yine 2015 yılının ortalarında bitirilmesi beklenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bütünleşecek.

YILDA 870 MİLYON TL TASARRUF…

Hürriyet’in haberine göre, kesonların deniz dibine batırılma işlemi devam ederken; her gün şantiyeden 7 bin kamyonla 105 bin metre küp hafriyat çıkarılıyor. Otoyolun, mevcut yola göre mesafeyi 140 kilometre kısaltmasıyla yılda 870 milyon TL tasarruf sağlanacak.

KÖPRÜDEN GEÇİŞ 35 DOLAR + KDV…

Yap-işlet-devret modeli ile Otoyol AŞ. adı altında birleşen 6 firmanın oluşturduğu konsorsiyum tarafından yapımına devam edilen köprü 3 gidiş, 3 dönüş ve 1 yaya olmak üzere 7 şeritli olacak. Köprünün geçiş ücreti ise KDV hariç 35 dolar…

PROJENİN MALİYETİ 8-9 MİLYAR DOLAR…

Otoyol A. Ş. CEO’su Yavuz Batum, 5 bin kişinin çalıştığı projede Mart ayında köprü kulelerinin zemine oturtulacağını söyledi. Çelik halatların Japonya’da üretildiğini ve halatların bağlanacağı çukurların kazıldığını belirten Batum; “2015 içinde köprü tamamlanacak. Otoyol çalışmaları 7 yıl sürecek. Projenin tamamı 8-9 milyar dolara mal olacak” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...