İstanbul depreme karşı hazır durumda…

Bozcaada açıklarında meydana gelen sarsıntılar, İstanbul’un depreme hazır olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. STAR’a bilgi veren İstanbul Valiliği, kamu binalarının depreme dayanıklı hale getirildiğini açıkladı.

İstanbul Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında, şehirdeki kamu binalarının fay hatlarına uzaklığı ve inşa kalitesine bakılarak elden geçirildi. 726’sı okul olmak üzere hastaneler, poliklinikler, sağlık ocakları gibi sosyal hizmet binalarını kapsayan toplam 909 binada çalışma sürüyor. 840 binada ise güçlendirme inşaatları tamamlandı.

185 BİNA YIKILIP YENİDEN YAPILDI…

Yeniden yapım kapsamında ise, 218’i okul binası olmak üzere hastaneler, poliklinikler, sağlık ocakları, idari binalar, yurt binaları ve sosyal hizmet binalarını kapsayan toplam 250 binada çalışmaların sürdüğü, 185 binanın yıkılarak yeniden inşa edildiği açıklandı. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda 726’sı okul olmak üzere toplam 1.127 kamu binası, depreme dayanıklı hale getirilmiş oldu.

AKFIRAT’A KOORDİNASYON MERKEZİ…

Cağaloğlu ve Hasdal’da bulunan koordinasyon merkezlerine bir yenisi daha ekleniyor. Anadolu Yakası’nda Akfırat’a inşaa edilen merkez bitmek üzere… Bu arada İstanbul Valiliği, arama kurtarma faaliyetleri için 39 ilçede AFAD tarafından arasında nükleer ve radyoaktif acil durumları da kapsayacak şekilde 760 bin 934 kişiye eğitim verildiğini duyurdu. Ek olarak, kamu ve özel sektör işbirliğiyle 19 bin 311 özel personel de arama kurtarmada görev alacak.

 

 

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

pet şişe

Çevre için pet şişeler kumbaraya!

Ataşehir Belediyesi ile Danone Hayat İçecek arasında yapılan sponsorluk sözleşmesiyle, parklara ve bazı noktalara pet şişe kumbarası yerleştirildi. ...