İstanbul’a açılan kapı: Aydos Kalesi

1 copy

Unutulmuş bir tarih Sultanbeyli’de gün yüzüne çıktı. İstanbul’un fethine giden süreçte stratejik öneme sahip tarihi Aydos Kalesi, yapılan belgesel ile bir kez daha tarihe ışık tuttu.  

Fetih’ten iki yüzyıl sonra, Osmanlı haritalarında dahi izine rastlanmayan Aydos Kalesi, yüzlerce yıl Sultanbeyli’deki Aydos Ormanı içinde gün yüzüne çıkmayı bekledi. Ağaçların üzerine kapanıp gizlediği bu unutulmuş kale, Sultanbeyli Belediyesi’nin girişimiyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nün yaptığı kazılar sonucunda yeniden ortaya çıkarıldı. 

Sultanbeyli Belediyesi, iki yıldır yapılan yoğun çalışmalar sonucunda yeniden gün yüzüne çıkarılan tarihi Aydos Kalesi’ni, başta İstanbul’da yaşayan vatandaşlar olmak üzere tüm Türkiye’ye duyurmak amacıyla kalenin tanıtım belgeselini hazırlayarak, düzenlenen galada gösterime sundu.

Danışmanlığını ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, yönetmenliğini ise Emine Çaykara’nın yaptığı “İstanbul’a Açılan Kapı: Aydos” belgeseli, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlenen muhteşem gala ile izleyicilerle buluştu. 

Belgeselde, Roma ve Bizans İmparatorluğu dönemlerinde, Üsküdar’dan Gebze’ye kadar olan idare merkezinin kalesi olan Aydos Kalesi’nin Osmanlı dönemindeki stratejik önemi, kalenin kolayca kazanılmasında tekfurun kızı ve Abdurrahman Gazi arasında yaşandığı anlatılan aşkın öyküsü; Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. İdris Bostan, Beşir Ayvazoğlu, Akşin Somel, Gülbahar Baran Çelik gibi isimlerin açıklamalarıyla ele alınıyor.

2

1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...