“İpliğin Sanat Halleri” bu sergide…

Boya ve fırçaların dansı ile tuvallerde hayat bulur resimler… Peki, boya ve fırça olmadan profesyonel resim yapmak mümkün mü?..

Bu sorunun yanıtı “Evet”… Kadıköylü sanatçı Gülden Akkan, iplikleri desen ya da motife değil, resme dönüştürdü. Akkan’ın “İpliğin Sanat Halleri” sergisi, Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi’nde 17-30 Kasım 2013 tarihleri arasında sergilenecek.

GÜLDEN AKKAN HAKKINDA…

Resim sanatına iğne ipliği kullanarak yeni bir yorum getiren Gülden Akkan, 1945 İstanbul doğumlu… İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu olan Akkan, hayatı boyunca resme ilgi duydu. Yıllar içinde tutkuya dönüşen bu ilgisini el becerisiyle buluşturdu ve kendine özgü bir stil geliştirdi.

Ünlü ressamların resimlerinden yola çıkarak, bu resimleri iğne iplikle kumaşın üzerinde yeniden yorumladı. Bir tablo nasıl yapılıyorsa, Akkan da iğneyi fırça gibi, iplikleri de boya gibi kullandı. İpliği sanatla buluşturan Akkan, dört yıl aradan sonra 10. kez İstanbullularla tekrar buluşmak üzere gün sayıyor.

Daha önce Ankara ve İstanbul’da 14 kişisel sergi açan sanatçı, yeni bir serginin hazırlıkları içerisinde… Sanatçı, bugüne kadar açtığı tüm sergilerinde olduğu gibi, bu yeni sergisinde de “Sanatçının en büyük desteği sanatseverlerdir” diyerek onlara sürprizler hazırladı.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...