hurda araçlar

İBB, 1997 ve öncesi hurda araçları teslim alıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetim Müdürlüğü, 1997 model ve daha eski hurda motorlu taşıtları teslim almaya başladı. Eski teknolojiyle üretilmiş ve çevre kirliliği, trafik akışı, yakıt tasarrufu gibi birçok dezavantajı bulunan hurda araçlar trafikten çekiliyor.

18.05.2017 tarihli MTV tebliğinde belirtilen esaslar çerçevesinde, 1997 model ve daha eski motorlu taşıtlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak teslim etmek isteyen mükelleflerin, herhangi bir trafik tescil kuruluşuna müracaat ederek, taşıtının madde hükmünden yararlanabileceğine dair belge almaları gerekiyor.

hurda araçlar

HURDA ARAÇLAR, MAKİNE VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU’NA GÖNDERİLİYOR…

Mükellefler ilgili belgeyi aldıktan sonra, İBB Atık Yönetimi Müdürlüğü Hurda Araç Kabul Merkezi’nin 0212 312 68 47 numaralı telefonundan bilgi ve randevu alarak, araçlarını İBB Katı Atık Aktarma İstasyonu’nda (Tuzla Aydınlı Mahallesi Patlayıcı Maddeler Caddesi Kıvrım Sokak) yetkili personele teslim edebiliyorlar. İBB’ye teslim edilen hurda araçlar, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na gönderiliyor.

VERGİ VE CEZALAR DA SİLİNİYOR…

Hurda motorlu taşıtlarını teslim eden mükelleflerin, alacakları teslim tutanağını bir dilekçe ile herhangi bir trafik tescil kuruluşuna götürerek, araçlarının kayıt ve tescillerini sildirmeleri gerekiyor. Taşıtların hurdaya çıkarılma işlemi tamamlandıktan sonra, 31 Aralık 2018 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan Motorlu Taşıtlar Vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 31 Aralık 2016 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları terkin edilecek.

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Adalar’ın yeni kaymakamı görevine başladı

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği’nden İstanbul Adalar Kaymakamlığı’na atanan Mustafa Ayhan, yeni görevine başladı. Bugüne kadar birçok yerde ...