Haydarpaşa Dayanışması: “Tren Hattı Kapatılmasın”

1

Kendilerini “Haydarpaşa Dayanışması Platformu” olarak tanıtan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu örgüt, tren hatlarının kapatılmasına tepki amacıyla “Hatlar Kapatılmasın” adlı bir kampanya başlatmaya hazırlanıyor.

Aralarında duyarlı vatandaşların da bulunduğu meslek odası, sivil toplum örgütü ve siyasi partilerden oluşan “Haydarpaşa Dayanışması Platformu”; tren hatlarının 2 yıl süreyle kapatılması konusunun değerlendirilmesi ve eylem planının belirlenmesi amacıyla, 17 Ocak Salı günü bir toplantı düzenlemişti.

Kadıköy’deki TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Bölge Temsilciliği’nde gerçekleşen toplantıda konuşan platform üyeleri, 1 Şubat’tan itibaren kapatılacağı açıklanan Gebze-Köseköy tren hattının Türkiye’nin en yoğun demiryolu hatlarından biri olduğunu anımsatarak; “Bu hatta Anadolu trenleri hariç günlük 25 tren ile 10 bini aşkın yolcu hareket etmektedir. Böylesine önemli bir hattın kapatılmasının uzun süre halktan saklanmış olmasını doğru bir harket olarak görmüyoruz” dediler.

Ray yenileme işlemi, yol kapatmadan da yapılabilir…

“15 Mart’ta Pendik-Gebze arası kapanacak. Kamuoyundan yeterli tepki olmadığını görünce, Mayıs ya da Haziran’da da Pendik-Haydarpaşa arası kapanabilir. Oysa ray yenileme işlemi yol kapatmadan da yapılabilir. Dünyada bunun örnekleri var” diyen Platform üyeleri, “Eğer biz yeterli tepkiyi koyabilirsek, bu yanlış karardan dönülecektir” dileğinde bulundular.

 2

TCDD’nin 2013’te bitirilmesi planlanan Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren işletmeciliği planı kapsamında, Gebze-Köseköy arasındaki yolun rehabilite çalışmaları nedeniyle, 1 Ocak 2012’ten itibaren Anadolu’dan Haydarpaşa’ya gelen bazı ana hat tren seferlerine ara verildi, bazılarında saat değişikliğine gidildi. Bu kapsamda, Gebze-Köseköy hattı 1 Şubat itibariyle, iki yıl boyunca tamamıyla yolcu taşımasına kapatılacak. 2012 Mart ayı sonu itibariyle de, Gebze-Pendik arasındaki banliyö trenlerinin yalnızca Haydarpaşa-Pendik arasında çalışacağı bildirildi…

*temp*

Bir yorum

  1. Guner Cinaroglu

    Tren seferleri kesintisiz devam etmeli. Ayrica Haydarpasa gar binasi oldugu gibi korunmali, otel olmasina izin verilmemeli. Haydarpasa her kesimden vatandaslarin her gun gectigi tarihi bir mekan. Ulkemizde cok az sayida kalmis mekanlardan, tarihi mirasi halkin elinden almaya kimsenin hakki yok.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Osman Erbil

Osman Erbil’den Konut-İş Sendikası’na ziyaret

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, çalışanların temsilcileriyle görüşmelere devam ediyor. Erbil, Konut-İş Sendikası Genel Başkanı ...