Gebze’de gürültü kirliliği denetimi…

1

Gebze Belediyesi, kent genelinde gürültü denetimlerine ara vermeden devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çevresel gürültünün denetimi konusunda 2007 yılında yetki alan Gebze Belediyesi, denetimlerini sıklaştırdı.

Zabıta Müdürlüğü bünyesinde kurulan Çevre Koruma ve Kontrol Servisi Amirliği Ekipleri, ilçede canlı müzik yayını yapan işletmeleri ziyaret ediyor. Gebze’de hizmet veren tüm eğlence yerlerinin periyodik aralıklarla denetleneceğini belirten Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, canlı müzik yayını yapan işletmelerin canlı müzik izni almaları gerektiğini hatırlattı.

Denetimlerin, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile 13/06/2001 tarihli ve 2011/11 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın eğlence yerlerine ilişkin genelgesi kapsamında yapıldığına dikkat çeken birim yetkilileri, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Gerçek enstrüman veya seslerle veya banttan ya da elektronik olarak yükseltilmiş ses kaynağı kullanılarak müzik yayını yapan, lokantalar, oteller, düğün salonları, kafeteryalar ve benzeri işyerleri; iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik gereği canlı müzik izni almaları gerekmektedir. Bu kapsamda işyerlerini denetleyen çevre koruma ve kontrol servisi ekipleri, müzik yayını eşliğinde eğlence faaliyetinde bulunan bu tür işletmelere, canlı müzik izni almaları yönünde tebligat yapmaktadır.”

Tebligat yapılan işyerleri sahiplerinin, canlı müzik izni için Gebze Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne başvurması gerekiyor. Tebligat sonrası bildirimlere riayet etmeyen işyerleri hakkında, 2872 sayılı Çevre Kanunu gereği müzik faaliyeti sonlandırılarak, idari para cezası uygulanacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Belediye Başkanı

Başkan Adnan Köşker, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı yayınladı

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Köşker mesajında, ...