Tarihi eserden “tarih” kalmadı!..

Tarihi eser cenneti Kadıköy’ü cehenneme çeviren kamu zararcıları sınırları zorluyor. Son olarak, Rıhtım’a inen Söğütlüçeşme Caddesi’ndeki tarihi çeşmeye hunharca zarar verilmesinin ardından simitçi esnafı; “Gözümüzden sakınıyoruz, yazıktır” diyerek isyan etti.

Hemen hemen her haftasonu meydana gelen miting ve protestolarda üzeri sprey boyalarla boyanan ve duvarlarına hasar verici yapıştırıcılarla asılan posterler nedeniyle, tarihi çeşme önemli ölçüde orjinalliğini kaybetti.

Tarihi çeşme önünde yıllardır tezgâhını açarak geçimini sağlamaya çalışan özürlü vatandaş, Kadıköy Belediyesi’nden emekli Altan Derviş (54), Kadıköy LIFE’a dert yandı. İki çocuğunun geçimini sağlamak için sabah erken saatlerden akşama kadar simit sattığı Söğütlüçeşme Caddesi’ni gözlemleme fırsatını bulduğunu ifade eden simitçi, şunları dile getirdi:

DEĞERLERİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM…

“Dikkat ediyorum, Kadıköy’ün değerlerine daha çok ilçe dışından gelenler tarafından zarar veriliyor. Bu tür yanlış davranışlar artık tekrarlanmasın. Yerel yönetimlerce defalarca duvara asılan posterler ve kağıt parçaları temizlendi, sprey boyaların hasarı giderildi. Ancak kamu mallarına zarar vermeyi alışkanlık haline getirmiş kişiler tarafından toplum kurallarına aykırı davranışlar artarak sürüyor. Tarihi değerlerimizin kıymetini bilelim…”

sporvitrini

Hakkında Adem Giden

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

12 yıldız

Kadıköy’e 12 yıldız

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel İdareler Meclisi’nin Yıllık Koordinasyon Toplantısı ve 12 Yıldız Şehri Sertifika Töreni, Fransa’nın Strazburg ...