“Ekokent Konya” projesine uluslararası ödül…

Köşe yazarlarımızdan ünlü kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp tarafından hazırlanan “Ekolojik Şehir Konya” projesi, uluslararası ödül aldı. Her 3 yılda bir toplanan Dünya Mimarlar Zirvesi’nin 17-20 Mayıs tarihleri arasında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleşen buluşmasında “Gümüş Madalya” kazanan proje, Roma Mimarlar Odası’nın da “Özel Ödülü”ne layık görüldü.

MİMARLIKTA EN TİTİZ ÜLKE…

Mimarlık ve çevre konusunda hayli titiz ülkeler arasında gösterilen İtalya’nın özellikle Roma kentinden bu ödüle layık görülmüş olmayı “Onur duydum” sözleriyle değerlendiren Prof. Alp; “Bu proje için çok düşündük. Sayın Başbakanımızın memleketi olması yanında, Mevlana’nın sema eden semazenlerinden esinlendik. Projeye düşünce aşamasında atölyemizde yetişen mimarlarımızdan Yüksek Mimar Betül Breitenfeldt ve diğer ekip arkadaşlarımızın büyük emekleri geçti. Bu ödül için onlar adına da ayrıca mutlu oldum” dedi.

KENDİ ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETECEK…

Konya’nın Meram Belediyesi sınırları içinde gerçekleştirilmesi düşünülen “Ekolojik Şehir” projesi, yaklaşık 5 bin konut ünitesi ve diğer kentsel fonksiyonları bünyesinde barındıracak. Kendi enerjisini kendi üretecek olup, hiçbir düzeyde çevre kirliliği yaratmayacak şekilde planlanan projenin bir başka özelliği ise görsel zenginliği…

EVRENSEL BAKIŞ AÇISI…

Projenin Hz. Mevlana’nın evrensel bakış açısını yansıttığını dile getiren Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp; “Öncelikle Türkiye olarak bundan sonra çevreyi ön planda tutan projelere ihtiyacımız var. Bu projede çevre konusu öncelik olarak belirlendi. Bu nedenle örnek alınması gibi misyonu ve hedefleri de var” şeklinde konuştu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Palladium Ataşehir

Hermes’ten Palladium Ataşehir’e 7 ödül birden

JLL Türkiye tarafından yönetilen şehrin değişmeyen modası Palladium Ataşehir,  “Masal Küresi Şenliği” ve “Yeni Yıl Melodisi” etkinlikleriyle Hermes ...