Balkanların kalbi Belgrad’a gidiyoruz…

Son yılların gözde destinasyonları arasında gösterilen Sırbistan ve Belgrad bölgesi turlarının 22 Nisan’dan itibaren başlayacağı bildirildi. Bölge konusunda en deneyimli tur operatörlerinden biri olan Berk Travel’in son derece cazip bir rakamla başlattığı ilk tur, 22-25 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılacak.

AIR SERBIA İLE 3 GECE, 4 GÜN 229 EURO…

Berk Travel CEO’su Kadriye Yenipazarlı’nın verdiği bilgiye göre, ilk tur 22 Nisan’da hareket edecek. Air Serbia Havayolları ile gidilecek olan Belgrad Turu, 3 gece 4 gün sürecek. Vizesiz olarak gidilecek turun fiyatı ise 229 Euro olarak belirlenmiş.

ŞEHİR TURU ve AKŞAM MEYHANE EĞLENCESİ İLE BAŞLAYACAK…

Atatürk Havalimanı’ndan başlayacak olan tur, varışın ardından panoromik Belgrad gezisi ile başlayacak. Ada Ciganlija ve öğle yemeğinin ardından sırası ile Taş Meydan, Slavja Meydanı, Aziz Sava Kilisesi, Eski Saray ve Yeni Saray, Meclis Binası’nı gördükten sonra Cumhuriyet Meydanı’nda yürüyüş turu yapılacak. Akşam yemeği olarak ise, Belgrad’ın bohem köşesi kabul edilen Skadarlija’nın meşhur restoranında, geleneksel Balkan tatları ve folklorik gösterisi ile eğlenceli meyhane gecesi yaşanacak.

VOYVODINA, KARLOFÇA, NOVİ SAD, FRUŞKAGORA MİLLİ PARKI…

Ertesi gün otelde yapılacak olan kahvaltıdan sonra Sırbistan’ın Voyvodina eyaleti ziyaret edilecek. Bir saatlik seyahatin ardından Sremski Karlovci (Karlofça) kasabasına gidilecek. Bölgeyi çok iyi bilen Kadriye Yenipazarlı’nın bu konuda söyleyecekleri bile buranın mutlaka görülmesi gerektiğini söylemekte.

OSMANLI TARİHİNDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR…

İşte O’nun gözüyle Karlofça: Geçmişi M.Ö. 7000 yılına kadar dayanan kasaba, tarihte her zaman önemli bir yer edinmiştir. İlk Sırp ortaokulu ve yüksekokulu burada kurulmuş, 1922′ye kadar da Sırp Ortadoks Kilisesi’nin merkezi olmuştur. Şehir Meclisi, Katolik Kilisesi, Dört Aslan Çeşmesi göreceğimiz diğer önemli eserlerdir. Kasaba, 1699 yılında imzalanan Karlofça Anlaşması ile Osmanlı tarihinde de önemli bir yer tutar. Anlaşmanın imzalandığı tepede yer alan Barış Şapeli de ziyaret edilecek. Şarap mahzeninde Karlofça’nın meşhur “Bermet” şaraplarından tadılacak.

EINSTEIN DA BİR SÜRE BURADA YAŞADI…

Burada yapacağımız turun ardından Voyvodina Eyaleti’nin başkenti Novi Sad’a doğru hareket edeceğiz. Kısa bir yolculuğun ardından ilk durağımız Petrovaradin Kalesi olacak. Yerel restoranda öğle yemeğimizi aldıktan sonra Novi Sad’ın merkezine hareket edilecek. Albert Einstein’ın da bir süre yaşadığı şehirde yapacağımız yürüyüş turu sırasında Özgürlük Meydanı, Svetozar Miletiç Heykeli, Katolik Katedrali, Ortodoks Aya Yorgi Katedrali, Aya Nikola Kilisesi ve Sinagog, panoramik olarak görülecek yerler arasında yer alacak.

İÇİNDE 1.400 ÇEŞİT TEDAVİ EDİCİ BİTKİ BARINDIRAN MİLLİ PARK…

Fruşkagora bölgesinin de yer aldığı rotanın ilginç duraklarından biri de, Voyvodina’nın kalbinde bulunan 16 Ortodoks manastırının ruhaniliğini sunan, içinde 1.400 çeşit tedavi edici bitkiyi barındıran Milli Park ziyareti… Büyüleyici bir dağ olan ve eteklerine kadar uzanan asmaları, tarihi şarap üreticileri, yürüyüş alanları, kamp alanları, geleneksel restoranları ile doğa harikası Fruşkagora bölgesi  ziyareti sırasında Krushedol Manastırı da ziyaret edilecek. Burada, İncil’deki resimlerin Ortodoks sanatındaki muhteşemliğine tanık olacaksınız.

TUNA SAVA NEHİR TURU, YERALTI MÜZESİ VE TİTO’NUN MEZARI…

Üçüncü gün otelde alınacak kahvaltıdan sonra muhteşem bir tekne gezisine çıkılacak. Belgrad’ı, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktadan görkemli bir manzarayla gezecek olan katılımcılar; gezi boyunca Belgrad Kalesi, Kale Meydan, Ortodoks Kilisesi ve çok sayıda köprü altından geçerek, ünlü Belgrad tarihine ait hikâyelerin anlatıldığı görkemli bir turun devamında Ada Ciganlija, Büyük Savaş Adası’nın yanından geçip, kente ait muhteşem manzaraları görecekler. 1,5 saatlik tekne turu bitiminde nehir üstünden alınacak katılımcılar Yeraltı Müzesi’ne gidecekler. 2,5 saat süren yeraltı gezisinde Belgrad, Roma İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve yakın tarihteki Yugoslavya Savaşı’ndan dolayı defalarca yıkılıp tekrar inşa edilen Belgrad’ın tarihsel süreci izlenecek. Savaşlar boyunca halkın sığındığı yaşam alanlarının nasıl bir sır gibi saklandığına tanık olunacak.

OSMANLI’DAN KALAN MİMARİYE HAYRAN KALACAKSINIZ…

Osmanlı döneminde Hıristiyan halkının gizlice sığındığı Rota duvarları, Kominform döneminde Bunker, 2. Dünya Savaşı ve Tito’nun döneminde, halkın sığınakları ve siyasi oyunların oynandığı sırlarını yeraltında keşfedeceksiniz. Yeraltı turundan sonra şehrin 7 km uzaklığındaki Zemun’a yolculuk yapılacak. Eski Osmanlı hakimiyetinde olan Zemun, Çukoviç, Kalvariya ve Gardoş yokuşlarından denize kadar uzanan özelliğiyle Osmanlı’dan kalan mimarisine bir defa daha hayran kalacaksınız.  Dar sokakları ve gece meyhaneleriyle ışıl ışıl olan Zemun’da Millenium Kulesi ve Gardoş bölgesini gezdikten sonra Zemun’da öğlen yemek molası ve daha sonra Sosyalist Yugoslavya’nın kurucusu Josip Broz Tito’nun mezarı ziyaret edilecek. Sonrasında Kale Meydan Terassa’da Belgrad manzarası eşliğinde akşam yemeği alınacak. Son gün ise yine otelde alınacak kahvaltının ardından serbest zaman ve öğle saatlerinde dönüş yoluna geçilecek.

Sırbistan’ın bir başka özelliği ise, ayçiçeği bahçelerinde düzenlenen fayton gezileri…

O kadar savaşlar yaşamasına rağmen Belgrad; koruduğu doğası ve kültürü yanında eğlence odaklı yaşayan bir şehir oluşu ile de son yıllarda öne çıkan başkent oldu…

Belgrad; kültürü, doğası, festivalleri, tedavi amaçlı ve sarhoş olmak için değil, ayılmak için kullandıkları içkisi Rakija ile de ünlü bir başkent…

Birçok imparatorluğun dönemsel zenginliklerine sahip olan Belgrad; mutfağınıda Roma, Osmanlı ve dünya mutfağının lezzetleriyle tamamen doğal yollarla hazırladıkları zengin menüsü ve çok ekonomik fiyatları ile öne çıkıyor…

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir yorum

  1. Ayrntı paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ataevi yeni mezunlarını verdi

Ataşehir Belediyesi ile Ataşehir Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği AÇEV’in gönüllü öğretmenlerinin ders verdiği okuma-yazma kurslarından 20, bilgisayar, ...