Dünyaca ünlü güreşçiye İETT’den vefa durağı

dunyaca-unlu-guresciye-vefa-duragi-acibadem

Toplumun önde gelen şahsiyetlerinin anısına tasarlanan “Vefa Durakları” projesi kapsamında İETT, Acıbadem Dörtyol Durağı’nı Dünya Şampiyonu Milli Güreşçi Yaşar Yılmaz’ın hayat hikayesi ve fotoğraflarının yer aldığı özel görselle kaplattı. Durağın ismi de Yaşar Yılmaz olarak değiştirildi.

İETT, Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş değerler için hayata geçirdiği Vefa Durakları uygulamasını sürdürüyor. 2014 yılında başlanan çalışma kapsamında bu kez de Türk sporunu yücelten Dünya Şampiyonu Güreşçi Yaşar Yılmaz için vefa durağı yapıldı. Acıbadem Dörtyol Durağı, Şampiyon Güreşçi Yaşar Yılmaz’ın hayat hikayesi ve fotoğraflarının yer aldığı özel görselle kaplandı.

TÜRKİYE’NİN UNUTULMAZ İSİMLERİNE VEFA DURAĞI…

İETT, bu çalışmaya İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy ile başladı. Daha sonra Barış Manço, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Adnan Menderes, Kayahan, Turgut Özal, Zeki Alasya, Süleyman Demirel, Kemal Sunal ve Osman Yağmurdereli için aynı vefa örneğini gösteren İETT, bundan sonra da yeni isimler için vefa durakları yapmaya devam edecek.

ŞAMPİYONLUKLARLA DOLU BİR KARİYER…

1930 Rize Çayeli doğumlu Yaşar Yılmaz, 1950 yılında Grekoremen stil 57 kiloda İstanbul Şampiyonu oldu. 1953 yılında ise 57 kiloda Türkiye Şampiyonu oldu. 150 defa milli mayoyu giyen Yılmaz, 1955 yılında Almanya’da Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda Dünya 2.’liği, 1956’da İstanbul’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda Dünya 1’inciliği, 1956’da Avustralya’daki Olimpiyat 4.’üncülüğü, 1957 yılında Bulgaristan’da Balkan Şampiyonluğu, 1958’de Macaristan’da Balkan Şampiyonluğu ve 1961’de Japonya’da Dünya 2.’inciliği aldı. 1964 yılında güreşi bırakan Yılmaz, evli ve üç çocuk babası.

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...