Dahi ressam Palladium’da İstanbul’u çizdi…

Stephen Wiltshire, resim konusundaki ustalığının yanı sıra hafızasıyla da ünlü bir sanatçı… Gördüğü her şeyi belleğine kaydedip, kusursuzca resmini yapabilme becerisine sahip… Bir şehrin üzerinden helikopterle birkaç tur atması; manzarayı, binaları, köprüleri ve yolları belleğine işlemesine yetiyor. Hafızasına kaydettiği güzellikleri kâğıda döktüğünde ise mucizeler yaratıyor.

1974 yılında Londra’da doğan sanatçıya, 3 yaşına geldiğinde otistik teşhisi kondu. Aynı yıl bir motosiklet kazasında Barbadoslu babasını kaybetti. 5 yaşına geldiğinde, Queensmill School’da yeteneği ile dikkat çekti. Kesinlikle konuşmayan Stephen, resim malzemeleri elinden alınınca ilk sözcüğünü söyledi: “Kâğıt!”

BİRÇOK ÜLKEDE HAYRANLARI VAR…

Öğretmenlerinin denemesi işe yaramıştı, onu konuşturmayı başarmışlardı. İlk resimlerinde otomobiller ve hayvanlar vardı. Amerikan otomobilleri konusundaki ansiklopedik bilgileri şaşırtıcıydı. 7 yaşına geldiğinde Londra’daki binaları çizmeye başladı. 1987 yılında BBC’nin QED programı “Foolish Wise Ones” ile hayranlık toplayan Stephen Wiltshire, Kraliyet Akademisi tarafından “İngiltere’nin en iyi çocuk sanatçısı” seçilmişti. Kısa bir süre sonra sadece İngiltere’de değil, birçok ülkede onu tanımayan kalmadı.

DAHİ RESSAMIN BELLEĞİNDEN İSTANBUL…

Çizimler, Kentler, Yüzen Şehirler, Stephen Wiltshire’ın Amerikan Rüyası gibi kitapları yayınlanan sanatçı; Londra, Roma, Hong Kong, Frankfurt, Madrid, Kudüs ve Dubai’den sonra, 24-28 Eylül tarihlerinde Palladium AVM Cam Küre’de İstanbul’un olağanüstü ayrıntılı bir resmini çizdi.

sporvitrini

Hakkında Sedef Turan

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İş ve sanat dünyasını buluşturan sergi: Sanat Her Yerde

Otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinden Ulugöl Otomotiv, sanata ve sanatçıya verdiği desteği sürdürüyor. Firmanın Satış Müdürü Yeşim Teoman’ın ...