Çin, Maltepe’ye geliyor…

Maltepe Belediyesi, Çin’in Anqing kentiyle kardeş kent olmaya hazırlanıyor. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç; Çin Halk Cumhuriyeti Anqing Belediye Başkanı Wei Xiaoming, Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolos Yardımcısı Ding Xianog ve beraberindeki iş adamlarından oluşan heyeti kabul etti.

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi (TSKM) binasında bulunan Başkanlık makamında konuklarını kabul eden Kılıç, Maltepe ile ilgili önemli projelerinden biri olan Maltepe Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi Projesi’nden bahsederek; “İlk aşamada kültürel ve sanatsal konularda işbirliği içine girebiliriz. Bir hafta Çin mutfağından yemekler sergilenebilir. Bunun için Beşçeşmeler gibi mekânlarımız var. Diğer zaman dilimlerinde kültürel etkinlikler yapılabilir. Bizim de Fazıl Say gibi değerlerimiz var. Çin’e giderek, bu değerlerimizi tanıtma imkânı bulmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

KÜÇÜK ADIMLARLA BÜYÜK İŞLER…

İlerleyen aylarda Anqing kentine bir gezi düzenleyeceklerini de belirten Kılıç; “Başkanımızın ziyaretinden büyük bir memnuniyet duydum. Maltepe’yi farklı kültürlere açmak istiyoruz. Daha önce İspanya, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve İran’daki birkaç kentle kardeş şehir olduk. Çin ekonomisi büyük bir ilerleme kaydediyor. Bu bakımdan ilerleyen zamanlarda Anqing ile de kardeş şehir olmayı planlıyoruz. Küçük adımlar atacağız, ama büyük işler yapacağız. Böylece sadece Maltepe değil, bütün Türkiye bundan faydalanacak” dedi.

İYİ NİYET BELGESİ İMZALANDI…

Yapılan görüşmeler sonrasında Çin heyeti ile Maltepe Belediyesi arasında, kültürlerarası dayanışmanın artırılması ve kültürel işbirliğinin geliştirilip iyileştirilmesi için iyi niyet belgesi imzalandı. Öte yandan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, konuklarına vazo ve Türk lokumu hediye etti. Konuk heyet ise misafirperverliğinden ötürü Kılıç’a, Anqing’i ve şehirde yer alan opera binasını tanıtan broşür ile ebru sanatıyla yapılmış lale çiçeği resmi hediye etti.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sokak hayvanları için flüt çaldılar

Maltepe Belediyesi, Türkiye’nin ilk ve tek flüt orkestrası Marmara Flüt Orkestrası’nın, sokak hayvanları için mama bağışı topladığı flüt ...