Çekmeköy’den Radoviş’e kardeşlik köprüsü

Çekmeköy

Çekmeköy Kaymakamlığı, Çekmeköy Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beyazay Derneği işbirliğiyle Makedonya’dan gelen Türk öğrenciler, dört gün boyunca Çekmeköy’de ağırlanacak.

“Çekmeköy’den Radoviş’e Kardeşlik Köprüsü” sloganı ile başlayan projenin ilk gününde öğrencileri, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz adına Güngörmüşler Konağı’nda Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcıları Şenol Çetin ve Ahmet Epli ağırladı. Makedonya’dan gelen 28 Türk öğrenci, Çekmeköy’deki okullardan seçilen kardeş ailelerde kalacak.

“SOYDAŞLARIMIZLA BAĞLARIMIZI GÜÇLÜ TUTUYORUZ”…

Programda öğrencilere seslenen Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Çetin; “Sizleri Çekmeköy’de ağılamaktan mutluluk duyuyoruz. Dünyanın en güzel şehrinin güzide bir ilçesindesiniz. Atalarımızın torunlarını öz yurtlarında ağırlamak, bizler için son derece mutluluk verici. Biz belediye olarak Balkanlar’da yaşayan soydaşlarımızla bağlarımızı hep güçlü tutuyoruz. Dojran Belediyesi, bizim kardeş belediyemiz. İnşallah önümüzdeki aylarda orada bir bisiklet yarışı gerçekleştireceğiz. Kardeşlik bağlarımızı geliştiren bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada bulunacağınız dört gününüzün güzel geçmesini temenni ediyorum” dedi.

ORTAK DEĞERLER BİRLİKTE YAŞATILACAK…

Bu proje ile Makedonya Radoviş’de faaliyet gösteren Türk okulları ve İstanbul Çekmeköy İlçesi okulları arasında kardeşlik bağlarının kurulması, okulların ekonomik açıdan desteklenmesi, karşılıklı ziyaretler ve kültürel etkinliklerle ortak değerlerin birlikte yaşanması ve yaşatılmasına yönelik faaliyetler planlandı. Proje kapsamında öğrenciler Otağtepe, Üsküdar sahili, Tarihi Yarımada, Sultanahmet, Topkapı, Yerebatan Sarnıcı, Gülhane Parkı, Eyüp Sultan ve  Panaroma 1453 Müzesi’ni gezecekler.

BARIŞ VE KARDEŞLİK DUYGULARININ GELİŞMESİ HEDEFLENİYOR…

Projenin amacı, Radoviş başta olmak üzere Makedonya ve dolayısıyla Balkanlar’da varlığını, değerlerini korumaya çalışan Balkan Türkleri’ne onlarla birlikte olduğumuzu hissettirmek olarak belirlendi. Diğer yandan da ortak faaliyetler yürütülerek, ortak kültür değerlerinin kuvvetlendirilmesi; barış, sevgi ve kardeşlik duygularının gelişmesi amaçlandı.

cekmekoyden-radovise-kardeslik-koprusu (1)

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Palladium Ataşehir

Hermes’ten Palladium Ataşehir’e 7 ödül birden

JLL Türkiye tarafından yönetilen şehrin değişmeyen modası Palladium Ataşehir,  “Masal Küresi Şenliği” ve “Yeni Yıl Melodisi” etkinlikleriyle Hermes ...