Çekmeköy’deki balıkçılar denetlendi…

Çekmeköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan çalışmalarda, Çekmeköy’deki tüm balıkçılar denetlendi.

Gıda mühendisinin de aralarında bulunduğu ekipler; marketlerin balık reyonları, pazarlardaki balık tezgâhları, balık satışı ve pişirmesini aynı anda yapan dükkânları denetledi. Yapılan incelemelerde balık boyutları ölçülüp, ardından kızartma yağları kontrol edilerek, her gün değiştirilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Daha sonra ise mutfak ve buzhanelere bakılıp, temizlik ve hijyen koşulları incelenerek, bu doğrultuda yapılması gerekenlere değinildi.  Son olarak, işyerlerinin belediye ruhsatları kontrol edilerek gerekli işlemler yapıldı.

BALIK BOYLARI ÖLÇÜLDÜ…

Satılan balıkların, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı ölçülere göre olup olmadığı, boyları cetvelle ölçülerek kontrol edildi. Yasal balık ölçüleri ise şu şekilde belirtildi:

– 09 cm’den küçük hamsi
– 11 cm’den küçük tekir
– 13 cm’den küçük istavrit ve barbunya
– 14,5 cm’den küçük mezgit
– 25 cm’den küçük lüfer

sporvitrini

Hakkında Gökçe Öztürk

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Şile Belediyesi

Şile Belediyesi’nden ihale skandalı haberine yanıt

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberi ile Şile Belediyesi’nin düzenlediği ihalelere ilişkin önemli bir iddia ortaya atılmıştı. Habere göre, ...