deprem tatbikati

Çekmeköy’de deprem tatbikatı

Çekmeköy Belediyesi’ne bağlı Çekmeköy Arama Kurtarma (ÇEKUT) ekibi, okullarda uygulamalı olarak deprem, yangın ve ilk yardım eğitimi verdi. Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın da katıldığı deprem tatbikatında ilçedeki Özden Cengiz Anadolu Lisesi öğrencileri, ÇEKUT ekipleri tarafından bilgilendirildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Ahmet Poyraz, Sivil Savunma Haftası olması sebebiyle belediyeleri tarafından kurulan ÇEKUT ekibiyle okullarda eğitim verdiklerini ifade etti. Poyraz, ÇEKUT ekibinin yaptığı çalışmanın Marmara Belediyeler Birliği’nden ödül aldığını belirterek; “Bu çalışmaları istedik ki ilçede bulunan bütün liselerimizde 15 Mayıs’a kadar anlatalım. Çünkü İstanbul, deprem bölgesi olan bir yöremiz. Allah korusun ama deprem olması halinde hazırlıklı olmamız gerekir. Belediyemizin ekibi de okullarda bu konuda bilgilendirme yapıyor. Bu okulumuz da başarılı bir okul. Öğrencilerimizin başarısını bu yönüyle de öne çıkarmasını temenni ederim” şeklinde konuştu.

deprem tatbikatı

TOPRAKLARIMIZIN BÜYÜK BÖLÜMÜ AFET RİSKİ ALTINDA…

ÇEKUT Kaptanı Erdem Genç ise; “Öğrencilere temel afet bilinci konusunda farkındalık eğitimi verip, sonra okul tahliyesi konusunda bilgilendiriyoruz. Topraklarımızın büyük bölümü afet riski altında. Öğrencilerimizin buna hazır olmasını istiyoruz. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Eğitim esnasında öğrencilere afet anında doğru davranış şekillerini ve afet sonrasında başınıza gelebilecek konuları anlatıyoruz” dedi.

deprem tatbikatı

ACİL DURUM BİLGİ KARTI DAĞITILDI…

ÇEKUT ekibi daha sonra öğrencilere verdiği eğitimi uyguladı. Senaryo gereği olası bir depremde sınıflarda bulunan öğrencilerin önce sessiz olmaları istendi. Daha sonra masaların dar kenarlarına elleri başlarının üzerinde eğilmeleri ve en kısa sürede tek sıra haline gelinerek, okulu terk etmeleri uygulamalı olarak gösterildi. Bu arada Çekmeköy Belediyesi’nin öğrenciler için 20 bin adet bastırdığı Acil Durum Bilgi Kartı’nın ilçedeki öğrencilere dağıtıldığı öğrenildi.

deprem tatbikatı

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın da katıldığı deprem tatbikatında ilçedeki Özden Cengiz Anadolu Lisesi öğrencileri, ÇEKUT ekipleri tarafından bilgilendirildi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...