Çamlıca Camii hızla yükseliyor…

İstanbul’un yeni sembollerinden biri olmaya aday olan Çamlıca Tepesi’ndeki caminin yapımına devam ediliyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olma özelliği taşıyan, Çamlıca Tepesi’nde yapımı devam eden cami inşaatında birkaç ay sonra minareler görülebilecek. İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca Tepesi’nde yapımı devam eden cami inşaatı ile ilgili son durumu değerlendirdi.

Caminin yapımına 29 Mart’ta hafriyat çalışmalarıyla başlandığını anlatan Külünk, bugüne kadar yüzde 95’lik kısım olan 700 bin metreküp hafriyat çıkarıldığını ifade etti. Külünk, hafriyat çalışmalarının akabinde yaklaşık 30 bin metrekare civarında temel çalışmalarına başladıklarını sözlerine ekledi.

37 BİN 500 KİŞİ KAPASİTE…

Ergin Külünk, cami bittiğinde içinde 37 bin 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceğini, iç avlu dışındaki sert zeminleri de hesaba kattıklarında bu sayının 50-60 bin’lere çıkma ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Külünk ayrıca; tavandaki yazılar, kubbe ve duvar yazıları, kemerlerin altlarının boyanması, desenlerinin yapılması gibi çalışmaların gerçekleştirilmesi için cami hacminin tamamını dolduracak bir iskeleye ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

HEM KOMPLEKS, HEM KÜLLİYE…

Ergin Külünk, yanındaki sosyal donatı alanlarıyla modern anlamda bir “kompleks” olan caminin, geleneksel anlamda da “külliye” olarak tasarlandığını söyledi. Camide 11 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda, Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze de oluşturulacağını anlatan Külünk, hemen yanında 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde, aynı anda birçok sanatçının eserlerinin sergileneceği bir sergi oluşturulacağını söyledi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

atasehir

Ataşehir Belediyespor kupasına kavuştu

TFF Kadınlar 1. Futbol Ligi’nin şampiyonu Ataşehir Belediyespor, Yenisahra Stadı’nda 5-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından kupasına kavuştu. ...