“BUP” Anadolu Yakası’ndan geçti…

Türkiye’nin en büyük bisiklet dayanışma örgütleri arasında gösterilen Bisikletli Ulaşım Platformu, Kadıköy başta olmak üzere Anadolu Yakası genelinde farkındalık turu gerçekleştirdi.

Yüzlerce bisikletlinin katıldığı etkinlikte renkli görüntüler oluştu. Kadıköylüler, “Bisiklet Yoluna Sahip Çık” diyen pedal tutkunlarına  alkışlarla destek verdi.

KADIKÖY VE İSTANBUL KALDIRIMLARI ALARM VERİYOR…

Kadıköy, megakentte en yaygın bisiklet kullanım merkezleri arasında gösteriliyor. İlçede sahil kenarları bisikletliler için özenle düzenlenirken, şehir merkezinde durum içler acısı… Kaldırım işgaline kalıcı çözüm bulunamayan Kadıköy sokaklarında bisikletliler, zorunlu olarak yolları kullanmak zorunda kalıyor. İstanbul genelinde meydana gelen birçok kaza üzücü sonuçlanmış, hayatını kaybeden bisikletliler sıkça kamuoyuna yansımıştı.

BİSİKLETLİYE SAYGI DA YOK…

İstanbul sokaklarında bisikletlileri kazadan sonra bekleyen ikinci bir tehlike ise “taciz”… Sıkça araç sürücüleri tarafından hakarete uğradıklarını belirten pedal tutkunları, gelişmiş dünya ülkelerinin aksine Türkiye’de bisiklete ve sürücüsüne antipati ile bakıldığının altını çizdi. Yine bisiklet yollarının yetersizliği de önemli bir sorun olarak kayıtlara geçti. Mevcut bisiklet yollarının hatalı parklanma neticesinde işgal edilmesinden dolayı trafik ekiplerine sıkça şikâyet bildiriminde bulunulması da dikkat çekiyor.

BİSİKLET DEMEK, SAĞLIK DEMEK…

Uzmanlar, sıkça bisikletin insan sağlığı için önemine dikkat çekiyor. Kısa ve orta mesafelerde bisikletin tercih edilerek atmosfere karbondioksit gazı salınımının azaltılabileceği, kalp ve dolaşım sistemi için egzersiz yapılmış olunacağı, beraberinde de ciddi bir ekonomik tasarruf sağlanabileceği belirtiliyor.

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...