Beylerbeyi Sarayı Tüneli’nde “Cam Tavanı Delen Kadınlar”…

Görsel Sanatlar Vakfı (GÖRSAV) tarafından düzenlenen “Cam Tavanı Delen Kadınlar” adlı karma resim sergisi, 11 Mart Çarşamba günü yapılacak açılışla Beylerbeyi Sarayı Tünel Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor.

Serginin yapılacağı tünel, alışılmışın hayli dışında bir sergi mekânı… Sultan Abdülaziz’in 1861-65 yıllarında Sarkis Balyan’a yaptırdığı bu yazlık sarayın Set Bahçeleri’nin altından geçen tünel, II. Mahmud döneminden kalma… Tarihi bir mekanda açılacak bu sergide Seçici Kurul tarafından seçilen resim, seramik, heykel, enstelasyon, tekstil, baskı, fotoğraf ve karikatürler yer alıyor.

Sergiye Başak Saçlıoğlu, Berna Türeme, Buket Güreli, Eda Bahadınlı, Figen Batı, Güler Ertan, Gülsün Toker Eroğlu, Günay Atalayer, Hafize Elibollar Ortaç, Hale Şakar Ürkmezgil, Serap Atala, Serap Erdoğan, Serra Mübeccel Gültürk, Sultan Erdoğan, Mahbube Akar, Nazan Erkmen, Nesrin Önlü, Pelin İnal ve Zeynep Çavdar Kaleli adlı kadın sanatçılar katılıyor.

KADINLARA ÖRNEK OLMAK VE CESARET VERMEK İÇİN…

“Cam tavan sendromu” denilen, öğretilmiş çaresizliği aşarak görünmez engelleri aşan kadınlar tarafından diğer kadınlara örnek olmak ve cesaret vermek için düzenlenen sergi; özellikle kadına yönelik şiddetin yoğunluğunu  arttırdığı bugünlerde kadına, kadınsal duruşa, kadının emeğine, kadının gücüne inancın ve saygının oluşmasına, sanatın sınır tanımaz boyutları sayesinde katkıda bulunacak.

22 MART’A KADAR ZİYARET EDİLEBİLİR…

1990 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek  Okulu’nun 41 akademisyeni tarafından kurulmuş olan Görsel Sanatlar Vakfı’nın  düzenlediği sergi, 22 Mart tarihine kadar Pazartesi ve Perşembe günleri hariç her gün 09.00-17.30 saatleri arasında gezilebilir.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İş ve sanat dünyasını buluşturan sergi: Sanat Her Yerde

Otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinden Ulugöl Otomotiv, sanata ve sanatçıya verdiği desteği sürdürüyor. Firmanın Satış Müdürü Yeşim Teoman’ın ...