Beykoz balı

Beykoz balı dünyaya açıldı

Uluslararası 9. Boğaziçi Beykoz Bal Festivali; yarışmaları, bal güzelleri ve ballı tatlılarıyla lezzetle dolu bir organizasyon olarak kayıtlara geçti. 45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi kapsamında ülkemizde bulunan yabancı misafirler de Beykoz balını tattı.

Uluslararası 9. Boğaziçi Beykoz Bal Festivali, Beykoz Belediyesi’nin ana sponsorluğunda 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda gerçekleştirildi. Beykoz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Beykoz Belediyesi tarafından desteklenen festival, renkli anlara ev sahipliği yaptı. 45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi çerçevesinde ülkemize gelen yabancı misafirlere, festival kapsamında Beykoz’da arıcılık konusunda teknik gezi tertip edildi.

beykoz balı

BAŞKAN ÇELİKBİLEK: EN FAZLA BAL ÜRETEN İLÇE BEYKOZ…

Düzenlenen festivale Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve yardımcıları, Beykoz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Ekinci, 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi katılımcıları, yurt içi ve yurt dışından arıcılar katıldı. Protokol konuşmaları kapsamında katılımcılara seslenen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek; “Ülkemizdeki ormanlar özellikle kestane balı için çok önemli rol üstleniyor. Türkiye’nin en fazla bal üreten ili İstanbul, onun da en fazla üreten ilçesi Beykoz’dur. Bugüne kadar 5 bin 800 kovan dağıtmışız. Bunu arttrarak devam ettireceğiz. Bölgemizin adının bu şekilde duyulmasından ayrıca gurur duyuyoruz” dedi.

KAYMAKAM KATIRCI: BAL ÜRETİCİLİĞİNDE DAHA İLERİYE GİTMELİYİZ…

Beykoz İlçe Kaymakamı Ahmet Katırcı ise, yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Beykoz üretici olarak en güzel ilçelerden biri, fakat bu konuda eksiklikler mevcut. Bu festivalin burada yapılıyor olması bizim için bir şanstır. Bu konuda daha ileriye gitmeliyiz. Bir kovandan Çin’de 50 kilo alınıyor, biz 15 kilo elde ediyoruz. Beykoz arıcılığı için bugünkü yabancı misafirlerimizin ve bu birlikteliğin bir sıçrama noktası olmasını diliyorum.”

beykoz balı

YARIŞMALAR DÜZENLENDİ, ÖDÜLLER TAKDİM EDİLDİ…

Konuşmaların ardından “Ağzımız Tatlansın” Bal Ürünleri Tatlı Yarışması, Bal Yeme ve Bal Güzeli Yarışmaları gerçekleştirilerek, dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Ayrıca ilçede çiçek balı ve kestane balı üreticileri arasında da En Kaliteli Bal Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Öte yandan, Beykoz İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından düzenlenen arıcılık eğitimine katılarak sertifika almaya hak kazanan altı vatandaşa da ikişer adet arı kovanı hediye edildi.

Beykoz balı

45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi kapsamında ülkemizde bulunan yabancı misafirler de Beykoz balını tattı…

Beykoz balı 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...