Balkanlar’ın en büyük Türk okuluna Pendik Belediyesi’nden katkı…

İlçede eğitime yaptığı yatırım ve desteklerle kaliteyi her geçen gün yükselten Pendik Belediyesi, Makedonya’da yer alan ve Balkanlar’ın en büyük Türk Okulu olan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun inşasına da büyük katkı sağladı.

Makedonya’nın kuzeybatısındaki Gostivar şehrine bağlı Yukarı Banitsa köyünde bulunan okulun inşası, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinatörlüğünde Pendik Belediyesi’nin katkıları ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) ortaklığı ile gerçekleşti. Yeni yapılan okul, Makedonya eğitim standartlarına uygun olarak zemin artı 2 kattan oluşuyor.

Gostivar Belediye Başkanı Rufi Osmani, kendilerine verilen destek dolayısıyla teşekkür ederek, “Eğitim Bakanlığımızın yapmadığını sizler yapıyorsunuz” dedi.

Yukarı Banitsa neresi?

Yukarı Banitsa, Gostivar şehrinin güneybatısında, merkeze 2 km uzaklıkta bulunuyor. Nüfusu 2.230 olan bölge, 900 haneden oluşuyor. Türklerin ve Arnavutların birlikte yaşadığı Yukarı Banitsa’da temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Bölgede orta ve küçük ölçekli işletmeler de faaliyet gösteriyor.

Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu, Batı Makedonya’da Türkçe, Arnavutça ve Makedonca eğitim veren en büyük ve başarılı eğitim kurumlarından biri olarak biliniyor. 1.400 öğrencinin eğitim almasına olanak sağlayan okulda Türk, Makedon ve Arnavut öğrenciler birlikte öğrenim görecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe Belediyesi Çocuk Korosu

Maltepe Belediyesi Çocuk Korosu yeni seslerini arıyor

2016 yılında kurulan, kazandığı başarı ve aldığı ödüllerle kısa süre içerisinde adından sıkça söz ettiren Maltepe Belediyesi Çoksesli ...