Balıkçı Heykeli’nin bakımsızlığı Kadıköy’e yakışmıyor…

1

İstanbul’un en yaşanılır ilçesi seçilen ve kültür düzeyi en yüksek ilçe olan Kadıköy’de, Beşiktaş İskelesi’nin hemen yanı başında dikili olan Balıkçı Heykeli, bakımsızlığı ile görenleri hayrete düşürüyor ve bu ünvanlarını sorgulanır hale getiriyor.ürkiye genelinde sanatsal faaliyetlerin en fazla yürütüldüğü ilçelerin başında gelen Kadıköy; Avrupa Yakası’ndan deniz yolu ile gelenleri, bakımsızlığı ve her yanı kuş pisliği ile dolu olan Balıkçı Heykeli ile karşılıyor.

Haluk Tezonar tarafından 1990 yılında yapılan Heykel, birçok vatandaş tarafından fark edilmese de, ilçenin kültürel mirası açısından çok önemli bir yere sahip. Bir hayli bakımsız duran Balıkçı Heykeli’nin, özellikle İstanbul’a gelen yabancı turistlerin Tarihi Yarımada’dan Kadıköy’e geçiş güzergâhı üzerinde yer alması ise, ilçe turizminin imajı açısından tam bir felaket.

Yetkilileri göreve çağırıyoruz…

Kadıköy’deki az sayıda önemli heykelden birisi olan Balıkçı Heykeli’nin, aslına uygun olarak belirli aralıklarla temizlenmesi ve bakımlarının zamanında yapılması gerekir. Bu konuda, başta belediye başkanımız Sayın Selami Öztürk’ün ve yardımcılarının da hayli duyarlı olduğunu biliyoruz. Ancak küçük ayrıntılar gibi görünen bu tür olumsuzlukların, en yaşanılır ve en kültürlü ilçe ünvanımızı zedelemesini de istemeyiz.

3

2

sporvitrini

Hakkında Murat Küçük

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...