Atletizmin yıldızları İstanbul’a geliyor…

1

9-11 Mart tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan “Dünya Salon Atletizm Şampiyonası”na sayılı günler kala, İstanbul’a gelecek olan ülke ve sporcu sayısı kesinleşti. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), 172 ülkeden 683 sporcunun İstanbul’da yarışacağını açıkladı.

2008 yılında Valencia’daki Dünya Şampiyonası’na 147 ülke katılmış ve bu sayı, şampiyonalar tarihinin en yüksek katılımı olarak tarihe geçmişti. İstanbul, bu rekoru 25 ülke geçerek, çok uzun yıllar kırılamayacak bir katılımcı ülke sayısına ulaştı. Paris’in 712 sporcu rekoruna da yaklaşan İstanbul, 334’ü kadın ve 349’u da erkek olmak üzere toplam 683 atleti ağırlayacak. Amerika Birleşik Devletleri ise, 51 sporcu ile en kalabalık ülke konumunda.

Doha’daki son Salon Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluk sevinci yaşayan 11 isim, unvanını korumak için İstanbul’a geliyor. Daegu’daki son Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan 11 isim de, yine Ataköy Atletizm Salonu’nda yarışacak.

Dünya atletizminin en büyük yıldızları İstanbul’da olacak…

İki kez olimpiyat şampiyonu olan, sırıkla yüksek atlama efsanesi Yelena Isinbayeva, yeni rekorlar için İstanbul’da. Belki salonda koşmayan Usain Bolt yok, ama onun yerine vatandaşı ve sprintin son yıllardaki en büyük ismi Veronica Campbell Brown, Ataköy Atletizm Salonu’nda olacak. 200 metrede son iki olimpiyatın altın madalyalı ismi, dünya ve olimpiyatlarda kazandığı 15 madalya ile göz kamaştırıyor. Doha’da 60 metrede altın madalyayı kazanan Brown, İstanbul’da da şampiyonluğun en büyük adayı…

Geçtiğimiz yıl IAAF tarafından Usain Bolt ile birlikte dünyada yılın atleti seçilen Avustralyalı Sally Pearson, 60 metre engellinin en büyük favorisi. Etiyopyalı 3000 metrenin büyük yıldızı Meseret Defar da 5. kez üst üste dünya şampiyonu olarak, tarihi bir başarıya imza atmak isteyecek. Defar son 4 dünya salon şampiyonasında da birincilik kürsüsüne çıkmıştı.

Gülle atmanın Zeyna`sı, Yeni Zelandalı Valerie Adams da İstanbul`a geliyor. Bir olimpiyat, üç kez de dünya şampiyonu olan Adams, koleksiyonuna bir altın madalya daha eklemek istiyor. 60 ve 110 metre engellide, 2004`ten günümüze süren büyük rekabet, İstanbul`da da devam edecek. Dünya ve olimpiyat şampiyonluklarını paylaşan Çinli Liu Xiang ile Kübalı Dayron Robles, kozlarını bu kez Ataköy Atletizm Salonu`nda paylaşacak.

Yıldızlar saymakla bitmiyor, orta mesafenin yıldızları Bernard Lagat, Mo Farah, 400 metrede Kirani James, Pentatlonda Jessica Ennis gibi isimler Türkiye`de olacak ve atletizm tutkunlarına unutulmayacak anlar yaşatacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Futbol Turnuvası

STK’lar Arası Futbol Turnuvası başladı

Ataşehir ilçe sınırları içerisindeki sivil toplum kuruluşlarının katıldığı STK’lar Arası Futbol Turnuvası başladı. Teması “kardeşlik”, adı “Birlikte Türkiye’yiz” ...