Arçelik

Arçelik, tedarikçileriyle bir araya geldi

Arçelik, dünyanın dört bir yanından gelen tedarikçilerini Global Satınalma Zirvesi’nde bir araya getirdi. Global ölçekte ilk kez düzenlenen ve “Değişimi yönet, geleceği düşün, işbirliği geliştir, büyüme odaklı ol” ana temalarını içeren etkinliğe yaklaşık bin kişi katıldı.

Arçelik’in geçtiğimiz günlerde İstanbul Wow Hotel’de düzenlediği Global Satınalma Zirvesi’ne, dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık bin tedarikçi katıldı. Arçelik ile ilgili bilgilerin verildiği, stratejilerin paylaşıldığı konuşmaların ardından, tasarım ve inovasyon alanlarındaki son trendler değerlendirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Ebiçlioğlu; küresel ekonomi, beyaz eşya sektörü ve Koç Holding’e ilişkin genel bilgileri aktardı.

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK…

Dünya beyaz eşya pazarının büyüklüğünün 180 milyar dolara ulaştığını söyleyen Fatih Kemal Ebiçlioğlu, 2016 yılında beyaz eşya sektörü için büyümenin devam edeceğini ifade ederek; “Türkiye’de beyaz eşya pazarının yüzde 3 ila 5, uluslararası pazarların ise yüzde 2 büyüme kaydedeceğini tahmin ediyoruz. Sektör son 10 yılda, global GSYİH büyümesine paralel adetsel olarak yüzde 3, değersel olarak yüzde 2,8 büyüdü” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE, SEKTÖRDE AVRUPA’NIN ÜRETİM ÜSSÜ KONUMUNDA..

Türkiye beyaz eşya sektörünün Avrupa’nın üretim üssü olma konumunu yakaladığını belirten Ebiçlioğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Beyaz eşya sektörü doğrudan 40 bin, yan sanayi ve tedarikçileri ile birlikte yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye’de beyaz eşya üretimi, 2010-2015 döneminde yıllık ortalama yüzde 6 büyüyerek 25 milyon adede ulaştı. Sektörün toplam cirosu ise 30 milyar TL’yi aştı. Ana sanayi ve yan sanayi işbirlikleri ile birlikte Türkiye, beyaz eşya konusunda teknoloji ihraç eden bir ülke konumuna geldi.”

Hakan Bulgurlu

ARÇELİK, TEKNOLOJİSİYLE DÜNYANIN SAYILI OYUNCULARINDAN BİRİ…

Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, toplantıda yıkıcı inovasyon ile ilgili çarpıcı örnekler verdi. Geleceğin resmini iyi okuyan şirketlerin hala ayakta olduğunu söyleyen Bulgurlu; “Teknoloji baş döndüren bir hızla ilerliyor ve sektörden bağımsız her iş kolunu etkiliyor. Önümüzdeki 50 yıl içindeki değişim, son 400 yılda yaşadığımızdan fazla olacak. Dünyanın en önemli buluşları henüz ortaya çıkmadı. Kimse geç kalmış değil. İçinde bulunduğumuz bu tablo, yeni normalin yıkıcı inovasyon olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Paylaşım ekonomisi, özellikle üretime dayalı endüstriler için bir risk. Yeni nesiller, bir ürün veya hizmete sahip olmaktansa onu sadece ihtiyacı olduğu zaman kullanmak istiyor. Bu eğilim, kapasite fazlası olan tüketici elektroniği, otomotiv gibi endüstrileri hızla değiştirecek. Son dönemde adından en çok söz edilen girişimler, paylaşım ekonomisine ait” dedi.

İNOVASYON, İŞBİRLİĞİ İLE SONUÇ VERECEK BİR SÜREÇ…

İnovasyonun sadece son üreticinin meselesi olmadığını vurgulayan Bulgurlu, konuşmasının sonunda tedarikçilere verdiği mesajda “Her birinizden Ar-Ge ve İnovasyon alanında öncü çalışmalar bekliyoruz. Rekabet avantajı sağlayabilmek ve yeni fırsatlar yaratabilmek için sizler en büyük kaynağımızsınız. Başarı yolculuğumuzda siz değerli tedarikçilerimizi yanımızda daha çok görmek, uzmanlığınızdan ve tecrübelerinizden daha fazla faydalanmak istiyoruz.  Sizlerden tasarım ve inovasyon konularına daha etkin katılmanızı bekliyoruz” diye konuştu.

Emin Bulak

TÜM İŞ ORTAKLARI, ARÇELİK A.Ş.’NİN BİR PARÇASI…

Arçelik A.Ş. Satınalma Direktörü Emin Bulak ise, satınalma hedef ve stratejilerini katılımcılara aktararak, tedarikçilerden beklentilerini iletti. Sözlerine “Hızlı değişen dünyada müşteri talepleri de aynı hızda değişiyor” diye başlayan Bulak, konuşmasında Arçelik’in müşteri taleplerine çözüm getirmek üzere yaptığı çalışmalardan ve ürünlerden bahsetti. Elde edilen başarılarda Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon yetkinliği gibi yenilikçi yaklaşımların önemli bir rolü olduğunu ve tedarikçilerin inovasyona katılımıyla daha büyük başarılara imza atacaklarını belirten Emin Bulak, tüm iş ortaklarını Arçelik A.Ş.’nin bir parçası olarak gördüğüne dikkat çekti.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Dünya Değişim Akademisi

Dünya Değişim Akademisi’nin 30. merkezi Çekmeköy’de!

Dünya Değişim Akademisi, 30. merkezini İstanbul Çekmeköy’de çok uluslu bir kutlama ile açtı. Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Japonya, ...