ALP’in Çamlıca Camii “Dünya Birincisi”…

Her yıl 15 sanat ve tasarım dalında gerçekleştirilen “International Creative Competition” (Uluslararası Yaratıcılık Yarışması) ödülleri, geçtiğimiz gece Londra’da gerçekleşen törende verildi.

2013 yılı Mimari Tasarım dalında Türkiye’den “Çamlıca Altın Kubbeli Cami Projesi”, çeşitli ülkelerden ön elemeleri aşan 20 mimari eseri geride bırakarak ipi göğüsledi.

“ÇAMLICA CAMİİ PROJEM ULUSLARARASI TAKDİR ALDI, ANCAK MAALESEF GERÇEKLEŞEMİYOR…”

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp tarafından İstanbul Çamlıca için hazırlanan cami proje beğenilmiş, ancak uygulama için Bizans-Osmanlı yorumu bir proje seçilerek inşaatına başlanmıştı. Prof. Alp, ödül töreni sonrasında yaptığı açıklamada; “Çamlıca Camii projem uluslararası takdir aldı, ancak maalesef gerçekleşemiyor. Umarım 3 uluslararası ödül alan Taksim Cumhuriyet Camii projem inşa edilir” dedi.


20 kişilik uluslararası jürinin değerlendirmesi Mimari’de Türkiye tek çıkarken, İç Mimari ve Performans Sanatları’nda 2, Fotoğraf’ta ise 5 ülke birinciliği paylaştılar. Şampiyon eserler, müellifleri ve ülkeleri aşağıdaki gibi sıralandı:

Mimari Tasarım: Türkiye, Ahmet Vefik Alp
Performans Sanatları: ABD,  Lais Pontes; İsviçre, Oliver Rubli
Fotoğraf: İngiltere, Ellie Davies; Fransa, Georges Pacheco; İsrail, Dina Bova; İspanya, Gloria M. Munuera; İtalya, Donatella Arione
Ürün Tasarımı: İsviçre, Eckhard Beger
İç Mimari: Hollanda, Petra Shilders; Portekiz, Jens Stevert
Dijital Tasarım: Japonya, Yuichi Ikehata
Heykel: Hong Kong, Arthur Chan
Video ve Film: Japonya, Remo Camerota

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Maltepe’de tekne turları coşkuyla devam ediyor

Maltepe Belediyesi’nce düzenlenen tekne turlarının dördüncü gününde, Fındıklı Mahallesi’nden kadınlar konuk edildi. Maltepe Belediyesi Kadın, Aile ve Engelli ...