Aile Okulları için ilk adım atıldı…

Erken yaşta evlilikler ve eğitim yetersizliğini ortadan kaldırma amacı taşıyan Aile Okulları için ilk adım atıldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Avrupa’da olduğu gibi Maltepe’de Aile Okulu’nu kurmak istiyoruz” dedi.

Marmara Eğitim Kurumları ve Maltepe Üniversitesi yöneticilerini makamında ağırlayan Başkan Kılıç, uyuşturucuyla da etkin bir mücadele gerçekleştirileceğinin altını çizdi. Başkan Ali Kılıç ile gerçekleşen özel görüşmeye; Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, Maltepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Marmara Eğitim Kurumları Vakfı Müdürü ve Mütevelli Heyeti Üyesi Melike Oğuzhan, Maltepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmetler Öğretim Üyesi Neşe Taşkın, Marmara Koleji Müdürü Mehmet Altan ve Halkla İlişkiler Müdürü Sevilay Nazilli katılım gösterdi.

“ÖNEMLİ OLAN PROJEDEN SONUÇ ALMAK…”

Görüşmede uyuşturucuyla mücadeleden evlilik öncesi eğitime, kültürel etkinliklerden aile içi şiddete, okuma-yazma seferberliğinden insan hakları ve engelli vatandaşlarımızın sorunlarına kadar birçok toplumsal sorun ele alındı. Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Ali Kılıç; “Benim siz değerli hocalarımın ayağına gelmem gerekirdi, ancak yoğunluktan fırsat bulamıyoruz. İlk fırsatta sizi yerinizde ziyaret edip, gönül kapılarınızı açmak istiyorum. Önemli olan proje yapmak değil, projeden istenilen sonucu almak” şeklinde konuştu. 

“FİKRET OTYAM MÜZESİ KURACAĞIZ…”

Üniversiteyle yapılacak ortak projelerin önemine dikkat çeken Kılıç; “Ortak projelere imza atabiliriz. Ben sizlere danışmak istiyorum. Bu toplantı oldukça verimli oldu. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde insan hakları konusunda çekmiş olduğunuz filmleri gösterebilirsiniz. Sanata her zaman destek veriyoruz. Gülsuyu’nda çekimleri devam eden Toz Bezi filmine destek verdik. Bu filmimiz Berlin Film Festivali’nde gösterilecek. Öte yandan, Fikret Otyam Müzesi kurmayı düşünüyoruz. Ayrıca belediye bünyesinde bir Radyo-TV Merkezi oluşturacağız” dedi.

ÜRETEN ENGELLİLER MERKEZİ KURULACAK…

Başkan Kılıç, görüşmede ayrıca şu mesajları verdi: “Çöp toplayan çocuklar sorunu var, engelli vatandaşlarımızın sorunu var. Avrupa Birliği projesi kapsamında Üreten Engelliler Merkezi kuruyoruz. Burada engelli vatandaşlarımız konaklayacak, üretecek, üretiminden gelir elde edecek. Aynı zamanda burada bakım ünitesi de yer alacak.

YOKSUL AİLELERE 600 TL YARDIM…

Öte yandan, ciddi bir çalışma içerisine girdik. Yoksulluk sınırında yaşayan ailelerimize 600 TL yardımda bulunacağız. Bunun için üç bankamızla anlaştık. Özel bilgileri de içeren kartlar verilecek. Uzman bir ekibimiz de ailelerin evine giderek, demografik kriterlerini ortaya çıkaracak. Böylece haksız maaş alımlarının önüne geçeceğimiz gibi Maltepe’nin de bir fotoğrafını çekme imkânı bulacağız.

AİLE İÇİ ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLECEK…

Ülkemizde olduğu gibi Maltepe’de de erken yaşta evlilikler ve kadınlarımızın eğitilmesi konusunda çalışmalarımız olacak. Avrupa’da olduğu gibi Maltepe’de de bir Aile Okulu kurmak istiyoruz. Yeni doğan bebeklere belediye başkanı olarak mektup ve çiçek gönderiyorum. Eşleri bana dönüyor, sizin çiçeğiniz eşiminkinden daha anlamlı diye… Aynı zamanda İKİ uzman psikologumuz  da ailelerimize eğitim verecek. Aile içi şiddetin de bu şekilde önüne geçmek istiyoruz.”

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

pet şişe

Çevre için pet şişeler kumbaraya!

Ataşehir Belediyesi ile Danone Hayat İçecek arasında yapılan sponsorluk sözleşmesiyle, parklara ve bazı noktalara pet şişe kumbarası yerleştirildi. ...