Ahmet Beyler Müzik Grubu: “Kadıköy evimiz…”

Bir tutkudur, aşktır müzik… “Biz kendimize Kadıköy grubu diyoruz, burası evimiz” sözleriyle sevgilerini ifade eden başarılı müzik grubunun üyeleri, Kadıköy Life’ın sorularını içtenlikle yanıtladı.

Yıllardır kitlelerle buluşan müzisyenler, Türkiye geneli ile buluşacak albüm çalışmaları için düğmeye bastı. İşte Eren Tokgöz, Ahmet Acar, Mert Altar Büyüköner ve Cenk Güçbilmez’in oluşturduğu müzik grubu ile özel röportajımızın ayrıntıları:

“Ahmet Beyler” oldukça farklı bir isim…. Neden Ahmet Beyler?

Ahmet: Eskiyi hatırlatan sıcak ve samimi bir isim… Çoğul olması bunu pekiştiriyor, bir aile izlenimi veriyor bu isim…

Eren: Bu zamanda eski samimi, sevgili ve saygılı insanlardan bulmak zor. Yani Ahmet Beyler’den… Biz onlardan olmaya çalışıyoruz. Sadece grup adı altında değil, normal hayatımızda da… Eskiden kullanılan şekliyle “Ahmet Beyler”, Ahmet Bey ve ailesi veya yakınlarını ifade ediyordu. Biz de bunu herkesi dahil edecek şekilde kullanıyoruz. Bir müzik grubu olarak anılmaktansa, bizi dinleyenler ve bizimle şarkı söyleyenlerin de dahil olduğu müzikli bir arkadaş grubu olmayı tercih ederiz. Yine Ahmet isminin yaygınlığından ve böylece “anonim” bir anlam kazandığından, kendimize “Ahmet Beyler” dediğimizde bizim de ismimiz yok; “Birlikte müzik yapmaya çalışan herhangi birileriyiz” demiş oluyoruz ki bu anlamı da seviyoruz.

Altar: Ahmet Beyler denince aklınıza ilk ne geliyor? Samimiyet, paylaşmak, misafirlik gibi şeyler geliyor ise, Ahmet Beyler ismi amacına ulaşmış demektir.

Bir hayli ödüller ile dolu müzik serüveninizde tarzını ve konseptinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eren: Evet, kişisel geçmişimizde ödüller var.  Ödüller insanın kendine güvenini yerine getiriyor, onun dışında bir anlamı yok. Ödül alıp da büyük grup olmuş ABBA dışında bir grup bilmiyorum mesela… Tarzımız manifestomuzda da belirttiğimiz gibi “yaşadığımız coğrafyanın müziği”… İçinde her şey var. Rock da var, Balkan müziği var, Ege müziği var, İstanbul müziği var, Anadolu müziği var, hatta klasik müzik var. Konseptimize gelince, bu da ismimizle belirtmeye çalıştığımız gibi birlikte müzik yapmak üzerine kurulu… Konserlerde bizi dinlemeye gelenlerin evlerine misafirliğe gittiğimizi düşünüyoruz veya onların bize oturmaya geldiklerini; birlikte sohbet edip, birlikte şarkı söylüyoruz. Bu zamanlarda insanların kafalarına başka şeyler o kadar çok pompalanıyor ki, müziğin birlikte yapılan bir şey olduğu fikri bile unutulmaya başlandı. Neden birlikte eğlenmeyelim, birlikte müzik yapmayalım… Sadece biz söyleyip siz dinlemeyin, siz de söyleyin, biz de dinleyelim..

Ahmet: Tarzımız samimiyet ve doğallığa dayanıyor. İçimizden gelen anlık müziği yapmaya çalışıyoruz.

Kadıköy ve İstanbul’u ayrı ayrı değerlendirecek olursak, grubunuz için neyi anlam ifade ediyor?

Ahmet: Kadıköy’ü seviyoruz. Müzik yapan ve dinlemeyi seven çok insan var. Gerçek bir mahalle ruhu yatıyor burada…

Eren: Kadıköy evimiz… Biz kendimize Kadıköy grubu diyoruz. Kadıköy’ün ruhu, bizim ruhumuza çok yakın… Burada da insanlar sıcakkanlı, dinlemeye ve katılmaya açık… En fazla da Kadıköy’de sahne alıyoruz, buradaki pek çok mekanda kendimizi evimizde hissediyoruz. İstanbul ise her şeye rağmen çok güzel, ama bizim demek çok zor… İstanbul’u Kadıköy gibi bir türlü benimseyemiyoruz. İstanbul’un durumu karışık; bazı yerlerde evin gibi hissediyorsun, bazı yerlerde turist gibi, bazı yerlerde de oldukça kötü hissediyorsun.

Cenk: Kadıköy, insanları ve mekânları ile kendimizi en rahat hissettiğimiz yer… İnsanların samimiyeti ve doğallığı bizi ayrıca motive ediyor. Kadıköy dışındaki İstanbul, hayatımızı ve müziğimizi iyisiyle kötüsüyle besliyor; fakat en sonunda evimize, yani Kadıköy’e dönüp, huzur ve ev rahatlığı içinde bu edinimleri insanlarla paylaşıyoruz.

Müzik grubunuzun amacını nasıl açıklarsınız?

Eren: Amacımız, hissettiğimiz müziği yapmak ve sadece kendimiz olmak. Müziğimizle insanları birleştirmek, onları mutlu etmek. Kendimizi de mutlu etmek.

Ahmet: Amacımız, istediğimiz müziği en iyi şekilde yapıp insanlarla paylaşmak.

Cenk: Daha çok insana ulaşıp, müziğimizi her yere ulaştırmak ve bu sayede de yeni insanlar ile tanışıp paylaşımlarda bulunmak.

Altar: Herkese ulaşmak, kim olursa olsun… Bizim istediğimiz ve hedeflediğimiz, Türkiye’nin her ilinde konser vermek.

Grup olarak önümüzdeki süreçteki hedefleriniz?

Eren: Yaz sonunda ilk albümümüzü yapmak. Temmuz başında çektiğimiz ilk klibimizin internet ve TV’de yayılmasını sağlamak. Sonra yeni klipler, yeni albümler yapmak ve yaşadığımız coğrafyanın her yerinde var olabilmek; festivallerle, sokak konserleri ile…

Son olarak tarafınızdan eklemek istediğiniz hususlar…

Konserlerimize bekliyoruz. Çalışmalarımızı yayınladığımız sayfalarımızın takip edilmesi, mutluluğumuzu artıracaktır…

https://www.facebook.com/ahmetbeylerofficial

https://twitter.com/grupahmetbeyler

http://instagram.com/ahmetbeylerofficial

www.ahmetbeyler.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

holokost-ile-yuzyuze-sergisi-24-ocak-ta-acilacak

“Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta açılacak

Yusuf Tolga Ünker‘in siyah-beyaz Holokost fotoğraflarını renklendirerek hazırladığı “Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta 500. Yıl Vakfı Türk ...