Kadıköy Belediyesi’nin imar plan tadilatına itiraz…

Kadıköy Belediye Meclisi Temmuz Ayı toplantılarının ikinci oturumunda gündeme gelen Kadıköy’de parsel bazlı imar plan notu değişikliklerine Ak Parti grubundan itiraz geldi.

Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı plan notu değişikliğine vatandaşlardan gelen itirazların değerlendirildiği oturumda Y. Mimar Göksel Öksüz; “Mevut plan Kadıköy’ün otopark, yeşil alan ve trafik gibi problemlerini çözmemektedir. Bundan 3-5 yıl sonra nüfusun yaklaşık 700 bin olacağını düşünürsek, sorunların artacağı ve Kadıköy’ün içinden çıkılamaz bir hal alacağını öngörebiliriz” dedi. Öksüz, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu nedenle, en azından inşaata başlanmamış alanlarda ada bazlı yeni bir imar tadilatına ihtiyaç duyulmakta. İtirazlara sebep olan bu plan notu tadilatı, Kadıköy’ün tamamını ilgilendiren imar planı ve çekme mesafeleriyle ilgili bir konu… Çok fazla teknik ayrıntıya bakmayacağım, ama plan tadilatının özünde Kadıköy Belediyemizin aslında yapmak istediği şu; Kadıköy’ün yeşil dokusunu korumak, parseldeki yeşili daha da artırabilme adına bodrum katlardaki konturları 1 metreden 2 metreye kadar çekmeyle ilgili bir plan notu değişikliği bu…

ALTYAPI VE TRAFİKLE İLGİLİ EKSİKLERİMİZ VAR…

Tabii Kadıköy kentleşmesini tamamlamış, eski yapı stoku çok fazla olan bir ilçemiz… Sadece depreme karşı riskli yapı değil, aynı zamanda yeşil alan problemimiz de var. Altyapıyla ve trafikle ilgili eksiklerimiz var. Bu plan notu değişikliği kapsamında şunu belirtmek istiyorum; 6306 sayılı yasa kapsamında ve 2013’ün Haziran ve Eylül aylarında değiştirilen planlı olanlar tipli imar yönetmeliği kapsamında vatandaşlarımız, Kadıköy’de binalarını yıkarak yeniliyorlar. Tabi bundan memnunuz… İnşallah Kadıköy’de riskli bina kalmayacak ve vatandaşlarımız güvenli binalarda oturacak.

YENİ DAİRELER ÇOĞALARAK GELİYOR…

Yalnız şöyle bir sıkıntı var; şimdi binaların yıkılması ve yenilenmesine yönelik yapılan değişiklikler, parsel bazlı değişikliklerdir. 540 bin nüfusu olan Kadıköy’de bu değişiklikler yapılırken, mevcut apartman dairelerinin metrekareleri küçülüyor ve yeni daireler çoğalarak geliyor. Yani 10 dairelik bir bina 13-15 daire olacak. Yine 20 dairelik bir bina 25-30 daire olacak. Bu sonuçlardan sonra da haliyle nüfus artacak.

PARSEL BAZLI DÖNÜŞÜM ÇÖZÜM DEĞİL…

Kadıköy’de bu itirazların da gerekçesi otoparklarla ilgili sorunlardır. Vatandaşlar, binalarını dönüştürürken parsel bazlı dönüşüm kapsamında yeterli otopark bulamıyorlar. Haliyle biz bu sorunu önümüzdeki dönemde çok yaşayacağız. Altyapısı ve kesitleri değişmemiş yollara çözüm getirilmemiş. Parsel bazlı dönüşümün, Kadıköy’e yapılacak kötü bir imar planı çözümü olduğunu düşünüyorum. Bun her fırsatta da ifade ediyorum.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kuzey Ormanları Savunması’ndan 3. köprü eylemi…

Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Sarıyer Uskumruköy’de 3. köprünün bağlantı yollarının geçtiği şantiye önünde köprü inşaatını protesto ...