Adalar’a mali destek tartışma konusu oldu…

Yaklaşık olarak 80 milyon TL borcu olduğu öne sürülen Adalar Belediyesi’ne İstanbul’un CHP’li diğer ilçe belediyelerinin desteği, muhalefet tarafından tepkiyle karşılandı.

Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi İlhami Sadıkoğlu; “Adalar Belediyesi’nin gerçek nüfusu 10 bin civarındadır. Ancak yazın buraya diğer ilçelerden akın akın gelen insanlarla nüfus yüzbinleri geçiyor. Bu ilçe, gerçek nüfusuna göre para aldığı için mağdur oluyor. Adaya en çok da Kadıköy’den vatandaşlarımız gittiği için belediye olarak buraya destek vermeyi uygun gördük” diyerek, tepkilerin yersiz ve yanlı olduğunu iddia etti.

Kadıköy Belediyesi Haziran ayı meclis toplantılarının son oturumunda meclis gündemine taşınan Adalar Belediyesi’ne mali yardım maddesi, tartışmaları da beraberinde getirdi. Kadıköy Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Ömer Şahan, CHP’li meclis üyelerine yönelik sert açıklamalarda bulundu.

“KADIKÖY BELEDİYESİ BORÇLUYKEN, NEDEN ADALAR’A YARDIM EDİYOR?..”

“Kadıköy Belediyesi, Adalar Belediyesi’ni kardeş belediye ilan etmiş” diyen Ömer Şahan, açıklamalarında şunları ifade etti:

“Bizim meclis üyelerimizi arayarak onlarla istişare ettim. Adalar Belediyesi’nin yaklaşık 80 milyon borcu varmış. Bir şey daha öğrendim; sadece Kadıköy Belediyesi değil, İstanbul’daki tüm CHP’li belediyeler Adalar Belediyesi’ni kardeş belediye ilan etmiş. Adalar Belediyesi de bu ayki meclisinden bunu geçirmiş. Bu durum biraz bana Adalar Belediyesi’ni kurtarma operasyonu gibi geldi.

Kadıköylünün malı Kadıköy’e kalsın. Adalar Belediyesi’nin borcu, alacağı, bu ilçe sakinlerinin vereceği vergilerle, beyanlarla ve kaynaklarla yapılsın. Bu kurtarma operasyonunda Kadıköylünün parası ve Kadıköylünün hakkının zayi edilmesini istemiyoruz. Raporda bir şey daha dikkatimi çekti. Adalar Belediyesi’nin 2014 yılında yürütmekte olduğu projeleri için 20 proje desteği verecekmişiz. Bizim komisyon üyelerimiz insafa gelmişler ve bunu da 5 yılda yapma koşuluyla sınırlamışlar. Adalar Belediyesi’nin 2014 yılında yapacağı bir projeye 5 yıl boyunca biz niye destek olalım. 2015 yılındaki projeleri 5-6 ayda bitirecek belediyecilik anlayışına sahip değilseniz, zaten Kadıköy’ü bu işe karıştırmayın diye düşünüyorum.

Ben CHP’li arkadaşlarımızın da biraz vicdan muhasebesi yapmasını istiyorum. Kadıköy’ün sorumluluğudur, lütfen Kadıköylünün parasının ve vergilerinin Kadıköy’ün dışında harcanmasına sizler aracı olmayın. Bunu bir daha görüşüp, bir daha komisyona gönderin. Belediyemizden istenenler 85 ton motorin, 2 adet kamyon, 20 kişilik minibüs ve 1 adet silindir. Kadıköy halkının Adalar’a vereceği böyle bir malının olduğunu düşünmüyorum.

Kaldı ki Kadıköy Belediyesi’nin de borçları var. Bu borçlardan dolayı ben mevcut yönetimi hiçbir şekilde suçlamıyorum, geçmişten gelen borçlar var. Bu borçlarla uğraşırken bir de Adalar Belediyesi’ne yardım edilmesine karşıyız. Bir zaman sonra kardeş belediye olup Silivri Belediyesi’ne, Maltepe Belediyesi’ne de yardım ederiz. Bunun önünü alamayız diye düşünüyorum.Bben bu konunun tekrar komisyona gelip, tekrar değerlendirilmesini istiyorum.”

“ADALAR’A KADIKÖY’DEN ÇOK GİDEN VAR…”

AK Parti Gurup Başkan Vekili Ömer Şahan’ın eleştirinin ardından açıklamada bulunan CHP’li Kadıköy Belediye Meclis Üyesi İlhami Sadıkoğlu ise şunları dile getirdi:

“Adalar Belediyesi’nin gerçek nüfusu 10 bin civarındadır. Ancak yazın buraya diğer ilçelerden akın akın gelen insanlarla nüfus yüzbinleri geçiyor. Bu ilçe, gerçek nüfusuna göre para aldığı için mağdur oluyor. Adaya en çok da Kadıköy’den vatandaşlarımız gittiği için belediye olarak buraya destek vermeyi uygun gördük.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Abdullah Sevim

Başkan Abdullah Sevim: Belediye çalışanlarına parti bayrağı astırmayın

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, belediye başkanlarına çağrıda bulundu: “Belediyede çalışan kardeşlerimize, belediyenin vinciyle partinizin bayrağını, ...