Midillili Ali Reis

600 yıllık Midillili Ali Reis Çınarı ayağa kaldırıldı

Beykoz Anadolu Kavağı’nda geçen ay yağmur ve rüzgâr nedeniyle 600 yıllık çınar ağacı Midillili Ali Reis Camii üzerine devrilmişti. Devrilen 600 yıllık tarihi Midillili Ali Reis Çınarı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi tarafından tekrar ayağa kaldırıldı.

Tarihi değeri olan ağacı yaşatmak için Beykoz Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park Bahçeler Müdürlüğü Budama Şefliği, birlikte harekete geçerek kök besleme, budama ve kaldırma çalışmaları yaptı. Bu kapsamda ağaç kaldırılarak, hendeğe oturtuldu. Ağacın boyu kısaltıldı ve geçici demir destek sistemi takıldı. Kalıcı destek sistemi için ankraj ayaklarının yerleri açılarak, geçici destek sistemi kalıcı sistemlerle değiştirildi.

HASAR GÖREN CAMİ YERİNE MESCİD YAPILIYOR…

Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü çalışmaları kapsamında tarihi çınarın devrilmesiyle bir bölümü yıkılan Midillili Ali Reis Camii yerine geçici prefabrik mescid yapımına başlandı. Kullanılamaz hale gelen camiinin ibadete kapatılması üzerine Beykoz Belediyesi, İslamağa Sokak’ta mescid yapım çalışması başlattı.

Midillili Ali Reis Cami

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Beykoz Üniversitesi Futsal

Beykoz Üniversitesi Futsal Takımı Avrupa’da Yarışacak

Beykoz Üniversitesi Futsal Takımı, ülkemizi Avrupa Üniversiteleri Oyunları (EUSA) Belgrad 2020’de temsil edecek. En büyük üniversite spor etkinliği ...