400 yılımızı kaybediyoruz…

Birçok kez gündeme taşıdığımız Osman Ağa Çeşmesi, elimizden kayıp gidiyor. Yetersiz önlemler ve kamu düzenine saygı göstermeyen “magandalar” nedeniyle 400 yıllık tarih deforme oldu. Günümüzde tanıtım panosuna dönüşen Osmanlı mirasının acil olarak koruma altına alınması gerekiyor.

Kadıköy Life’ın defalarca uyarıda bulunduğu soruna yönelik gerekli adımlar yıllardır atılmadı. 400 yıllık değerimiz, milyonların gözü önünde yıllardır adeta dövülüyor. Anadolu Yakası genelinde birçok tarihi eser, yıllara yorgun düştü.

ESNAF DA SINIRINI AŞTI…

Tarihi çeşmenin yanındaki esnaflar, sprey boyalarla gelişigüzel yazılar yazan magandalardan geri kalmadı. 400 yıllık esere çivi ile tanıtım panosu çaktılar, cephesini ayakkabı tezgâhıyla kapattılar. Hiçbir güvenliği ve yasal dayanağı olmayan “günlük kiralık dairelerin” ilanları da günlerdir tarihi yapının üzerinde  dikkat çekiyor.

TURİSTLERİN REHBERİNDE “KARA LEKE”…

Osman Ağa Camii’nin karşısında, Söğütlüçeşme Caddesi üzerindeki tarihi miras, turistlerin rehberlerinde gösterilen önemli eserler arasında yer alıyor. Ancak turistler her Kadıköy’e ayak bastığında ve eseri görmek istediğinde, Türkiye turizmi ve imajı önemli ölçüde zedelenmeye başladı.

SPREY BOYALARI KAPATMAK ÇÖZÜM MÜ?

Yer yer yayın organlarımız tarafından gündeme getirilmesi ile birlikte sprey boyaların üzeri kapatılan Osman Ağa Çeşmesi, birkaç gün içerisinde yine hunharca aynı saldırılara uğruyor. Kadıköylüler, propaganda amaçlı sloganlar yazan magandaların tespit edilerek cezalandırılmasını, beraberinde çeşme çevresinde fiziki önlemler alınmasını istiyor.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İstanbul Kadıköy Lisesi’nden örnek proje

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencileri, okulun Biyoloji Öğretmeni Fatma Yüksel öncülüğünde öğrenciler sokak hayvanları için plastik borulardan yemlik yaptılar. ...