400 yetenekli çocuk aranıyor

“Geleceğin Şampiyonları Sporcu Yetenek Tespit Projesi” kapsamında Pendik’te 43 bin 278 ilkokul öğrencisinin sportif becerileri tarandı. İlk taramalar sonucunda 4 bin yetenekli çocuk tespit edildi. Devam eden projenin ikinci taramasında bu sayı 400’e düşecek. Yetenekli çocuklar, profesyonel kulüplere yönlendirilecek.

Pendik Belediyesi tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen projenin ilk etabı tamamlandı. Olimpiyatlarda yarışacak düzeyde yetenekli olan çocukların erken yaşta keşfedilmesini sağlayacak projenin ilk etabında, 46 ilkokulda öğrenim gören 43 bin 278 ilkokul öğrencisinin sportif becerileri tarandı. Uzman antrenörler gözetiminde bilimsel yöntemlerle yapılan taramaların ilk etabında çocukların önce boy ve kilo ölçümü yapılıp, ardından dikey sırçama, esneklik, sürat ve kuvvet yetenekleri test edildi.

EN YETENEKLİ 400 SPORCU BELİRLENECEK…

Spora yetenekli 4 bin öğrencinin belirlendiği ilk taramanın ardından  en yetenekli olanların seçileceği ikinci etap başladı. Yeşilbağlar Novi Pazar Spor Kompleksi, Dolayoba Spor Kompleksi ve Yahya Kemal Beyatlı Spor Salonu’nda yapılan taramalarda durarak çift ayak uzun atlama testi, kulaç ölçümü, biseps ve baldır çevresi ölçümü, flamingo denge testleri uygulanıyor. Tespit edilecek 400 yetenekli çocuğa, tüm branşların temeli olan jimnastik eğitimi verilecek. 8 haftalık temel jimnastik eğitimi sonunda ise çocuklar, profesyonel kulüplere yönlendirilecek.

SPORTİF YETENEKLER ERKEN YAŞTA KEŞFEDİLECEK…

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Hedefimiz, Türkiye’yi olimpiyatlarda başarıyla temsil edebilecek yetenekte sporcuları erken yaşta keşfederek ülkemize kazandırmak. Bu çalışmayla ihtiyaç duyulan sporcuların yetişmesi konusunda önemli bir adım attığımıza inanıyorum” dedi.

 

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

pet şişe

Çevre için pet şişeler kumbaraya!

Ataşehir Belediyesi ile Danone Hayat İçecek arasında yapılan sponsorluk sözleşmesiyle, parklara ve bazı noktalara pet şişe kumbarası yerleştirildi. ...