3. köprüde son tabliye yerleştirildi…

Asya ve Avrupa kıtalarını üçüncü kez buluşturan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde son tabliye eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer Garipçe’de köprü üzerinden yürüdü ve son tabliyenin kaynağını gerçekleştirdi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul için “yıldız” diyebilecekleri projenin son tabliyesini koymanın onurunu yaşadığını belirterek; “Avrupa ile Asya’yı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birleştireceğiz ve bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak. İşte hemen sağ tarafımız Karadeniz ve Boğaz’dayız, Marmara’ya açılıyoruz. Böyle bir yerde ancak büyük düşünenler bu tür büyük projeleri gerçekleştirirler ve bizler de bu yola böyle çıktık” diye konuştu.

BİR İFTİHAR PROJESİ…

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise İstanbul’un, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile üzerindeki yüklerden önemli bir kısmını atmış olacağını ifade ederek; tarihi dokuya ve İstanbul’un merkezi hattına herhangi bir trafik yükü olmadan transit geçecek araçların, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak yollarına devam edeceğini söyledi. Böylece İstanbul’un; yeryüzünün üstünde üç köprü, yerin altında Avrasya, Marmaray tünelleri ile Melen Projesi’ni de dahil edersek 6 kez iki kıtayı birleştiren bir şehir olacağını vurgulayan Davutoğlu, şunları ifade etti: “Bu gelecek nesiller açısından önemli bir proje. Ülkemiz için bir iftihar projesi. Çünkü dünyada büyük yatırımlar ekonomik kalkınmanın düşüşe geçmesiyle birlikte dururken, bu yatırımlara ara vermeden istikrar içinde sürdüren tek ülke Türkiye. Bugün Türkiye her açıdan yükselen ekonomisi, şehirlerine kattığı yeni boyutlar, dünya çapında gerçekleştirdiği projeler ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile dünya gündemine pozitif bir şekilde mührünü bir kez daha vuruyor.”

İŞÇİLERE 3 BİN LİRA İKRAMİYE…

Törende konuşmaların ardından kaynak işlemi geçildi. Köprü inşaatında çalışan işçilerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüklenici firmanın sahibine tüm işçilere 3 bin lira ikramiye verilmesini istedi. Karar, işçiler arasında büyük sevinçle karşılandı.

 

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...