Nihat Şen: Kentsel dönüşüm iyi anlatılamadı!

Kadıköylü mimar ve kentsel dönüşüm uzmanı Nihat Şen, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye için terörden sonra en önemli konu olduğunu hatırlattı.

30 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair çalışmaları yapmak için çıkarılmış bir yasa olup, çok iyi niyetle hazırlanarak yürürlüğe girdiğini dile getiren Nihat Şen; “Ancak maalesef kentsel dönüşüm konusu vatandaşlarımıza ve ilgili idarelere yeterince anlatılamamıştır. Halbuki toplumu çok ilgilendiren bu yasa iyi anlatılmalı ve uygulamadaki hassasiyetler göz ardı edilmemeli. O yüzden bu yasanın uygulamasında ve hızlanmasında yerel yönetimlere ciddi görevler düşmektedir” dedi.

Mimar Nihat Şen

“KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSLERİ KURULMALI”

Ayrıca süreci daha da hızlandırmak amacıyla belirli bölgelerde, bakanlığın akredite edeceği ve denetleyeceği özel kentsel dönüşüm ofisleri kurulması gerektiğinin altını çizen Şen; “Bu ofisler jeoloji mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik-makine mühendisi, mimarlar, iç mimarlar, maliyet uzmanı, finans uzmanı, şehir planlayıcısı, psikolog ve hukukçuları bünyesinde barındırmalıdır. Vatandaşlar bu ofislere müracaat ederek her türlü hizmeti alabilmeli ve süreç uzamamalıdır. Bu sayede ilave istihdam da sağlanmış olacaktır. Bu ofisler, yatırımcı bulma noktasına kadar her türlü işlemi yapabilmelidir. Bakanlık bu firmaları ciddi denetlemeli, artniyetli işlem ve uygulama yapan firma ve sahiplerine de cezai müeyyideler uygulamalıdır” ifadelerini kullandı.

kentsel dönüşüm

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İş Arayanlar

İş Arayanlar ile İş Verenler Kartal’da Buluştu

iş arayanlar ile iş verenleri buluşturmaya devam eden Kartal Belediyesi; Ekolojik Eğitim Çadırı’nda iş arayan vatandaşlarla firma temsilcilerini ...