Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani Bebek Ölümü Sendromu nedir ve nasıl önlenebilir?

Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS), bebeklerin genellikle ilk yıllarında görünürde sağlıklı olmalarına rağmen açıklanamayan nedenlerle ve çoğunlukla uyku sırasında ani şekilde bebeğin beşiğinde ölü bulunması olarak ifade ediliyor ve çocuklarda ölüm nedenleri arasında kazalardan sonra ikinci sırada yer alıyor. Konuyla ilgili olarak Florence Nightingale Kadıköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Lale Seren, Kadıköy Life Dergisi’ne şu açıklamalarda bulundu:

FİZİKSEL VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER BU SENDROMDA ETKİLİ MİDİR?

Ani Bebek Ölümü SendromuBebeğin çok sıcak ortamda bulunması, bebeğin kalın giydirilmesi, anne-baba ile aynı yatakta yatması, sigara dumanına veya kokusuna maruz kalması, yatağının yumuşak olması, yastıkla yatırılması, yatağın içinde oyuncak bulunması, yüz üstü uyku pozisyonu beşik ölümü riskini oluşturan durumlardır.

ANNE VE ÇOCUĞA AİT RİSK FAKTÖRLERİ VAR MIDIR?

Anneye ait nedenler: Annenin gebelik süresince ve doğum sonrası sigara içmesi, çok genç yaşta anne olması (20 yaş altı), sık aralıkla doğum yapmış olması, doğum öncesi sağlık bakımının yetersiz olması risk faktörleri arasındadır. Bebeğe ait nedenler: Erken doğan bebekler (prematüre), düşük doğum ağırlığı olanlar, erkek bebekler, kış aylarında doğanlar ve anne sütü emmeyen bebekler riskli bebeklerdir.

ABÖS’Ü ÖNLEMENİN YOLLARI…

Bebeğinizi yastıkla uyutmayın. Yatağına yumuşak obje, oyuncak koymayın. Sırtüstü yatırın. Uykuda bebeğinizin yüzünü örtmeyin. Sert zeminde yatırın. Çarşafı gergin ve temiz olsun, lastikli çarşaf kullanın. Karyolanın alt ucuna yatırın ve parmaklıklarının 5 cm’den geniş olmamasına dikkat edin. Uyurken belli aralıklarla kontrol edin.

BUNLARI ÖNEMSEYİN:

  • Mutlaka sırt üstü uyutulmalı.
  • Bebek kendi yatağında, ebeveynlerinle aynı odada kalmalı.
  • Oda ısısı ve bebeğin kıyafetleri ideal olmalı ve bebek uykuda terlememeli.
  • Sigara ve dumanından uzak tutulmalı.
  • Bebek mümkün olduğunca uzun süre anne sütü ile beslenmeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kısırlığa Yol Açan

Kadınlarda Kısırlığa Yol Açan Gen Bulundu

Bilim insanları kadın kısırlığa yol açan ana sebeplerinden birinin arkasındaki sorumlu geni keşfetti. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp ...