Ziverbey nefes alacak!..

Yoğun yapılaşmanın hâkim olduğu Ziverbey’i rahatlatacak park projesi hayata geçiyor. Müjdat Gezen Sanat Merkezi yanında, Kadıköy Belediyesi’ne ait 6,5 dönümlük arazinin bir kısmı; park ve oyun alanı, aynı zamanda da yeşil alan olarak Kadıköy’e kazandırılacak.

İlçenin can damarı, Minibüs Yolu olarak da bilinen Fahrettin Kerim Gökay Caddesi yanında oldukça büyük ekonomik değer sahip arsanın, Kadıköy Belediyesi tarafından mahallelilerin rahat nefes alabilmesi amacıyla park ve yeşil alan olarak değerlendirilecek olması, çevre sakinlerinde büyük memnuniyet yarattı.

ZOR BİR SÜRECİN ARDINDAN YÜZLER GÜLDÜ…

Onyıllar önce içerisinde bulunan köşkün yanmasının ardından kafeterya ve çay bahçesi olarak kullanılan arsanın bahçesi boş kalmıştı. Bahçenin arka kısmına yazlık bir ev yapıldığı da bilinirken, kafeterya yoğunlukla bölge genelindeki öğrencilere hizmet vermişti. Kafeteryanın bir kısmının imar planları kapsamında yola katılacak olması, beraberinde yeni bir süreci getirdi. Yeni bir alıcıya satılan arsada yapılaşmanın meydana gelebilmesi için Kadıköy Belediyesi ile anlaşma yoluna gidildi. İmar talebinde bulunulmasının ardından, yasal olarak arsanın yüzde 30’u Kadıköy Belediyesi’ne verildi.


BETON DEĞİL, YEŞİL ALAN…

Arsanın belirli kısmını alan Kadıköy Belediyesi, betonarme yoğunluklu bölgenin rahat nefes alabilmesi için, bölgeye oyun parkı ve yeşil alan yapmaya karar verdi. Bu karar, başta Ziverbey sakinleri olmak üzere Kadıköy genelinde memnuniyet yarattı. Belediye, aynı zamanda arsada bulunan asırlık ağaçları da korumaya almış oldu. Mevcut çalışma ile birlikte yine arsanın arkasında bulunan trafiğe kapalı Bestekâr Leyla Sokağı, Ziverbey trafiğine dâhil oldu.

YANAN KÖŞK YENİDEN YAPILACAK…

Anıtlar Kurulu’nun, yanarak yok olan köşkü eski imar planlarına bağlı kalarak yeniden Kadıköy’e kazandırılacağı öğrenildi. Yine 6,5 dönümlük arazide yapılacak olan site inşaatı ile köşk iç içe olacak.

sporvitrini

Hakkında Ecehan Ulugün

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...