Zabıta sen ne iş yaparsın?

Kaldırım işgallerinde “yeterli” önlem alınmayınca, esnaf yolun ortasına kadar çadır çekerek dükkânını büyüttü. Vatandaşlar, yol ortasında adeta ipte cambaz oynamaya başladı. İlçe genelinde kaçak sigara satışları ise, toplum sağlığını ve ekonomiyi önemli ölçüde tehdit ediyor.

Kadıköy Belediyesi Zabıta ekipleri, esnaflar arasında eşitliğin sağlanması ve kamu düzeni adına yoğunluğun fazla olduğu sokaklarda çizgi uygulaması başlatmıştı. Ancak çoğu kez ihlal edilen çizgilere “denetim yetersizliği” de eklenince, Kadıköy yaşanmaz hal aldı.

ÇİLEK SOKAK ÇEVRESİNDE SORUN BÜYÜK…

Osmanağa Mahallesi semt pazarının kurulduğu Çilek Sokak ve çevresi, kaldırım ve yol işgallerinin en yoğun görüldüğü bölgeler arasında… Hızını alamayan bir bar ve restoran, göz göre göre çadır ile dükkânını genişletti, sınırlarını yolu işgal etti. Yayalar ise araçların yolunu kullanmaya zorlandı. Günlerce yaşanan manzara,  zabıtanın yetersizliğini akıllara getirdi.

KAÇAK SİGARAYA DİKKAT!..

Kadıköy genelinde çeşitli noktalarda kaçak sigara satışları yapıldığı biliniyor. Gizli tezgâh açan kaçak sigaracılara geçtiğimiz süreçte yer yer müdahale gerçekleşse de, kamu zararcıları toplumu zehirlemeye devam ediyor. Yasal boşluklardan ve yetersiz denetimlerden yararlanan kaçak sigaracılar hakkında en önemli soru ise; “Gelirleri nereye gidiyor?” Bazı şikâyetlerin ise “Kaçak sigara tezgâhlarında yetki emniyetin mi, zabıtanın mı” belirsizliğine takıldığı öne sürülüyor.

Sigara kaçakçılarının Kadıköy ve Eminönü gibi yoğun ilçeleri tercih etmesi, düşük fiyattan satış gerçekleştirmeleri nedeniyle kazançlarının bir hayli fazla olması dikkat çekiyor. Kadıköy’de daha çok el atından ve gizli tezgâhlar ile satıldığı öne sürülen kaçak sigaralar, Eminönü’nde ise gözler önünde… Gıda ve giyim tezgâhları başta olmak üzere birçok ürünler yer yer toplanırken; kaçak sigara satışlarının önüne geçilecek kalıcı önlemler alınmaması, toplum sağlığını ve ekonomiyi önemli ölçüde tehdit ediyor.

Vatandaşlar, özellikle Caferağa Mahallesi’nde Kadife Sokak ve Osmanağa Mahallesi’nde Çilek Sokak çevrelerinde, kamu zararcılarına yönelik gerekli incelemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Kamu zararcılarına yönelik özel ayrıntılar, yakında Kadıköy Life’da yer alacak…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

halis-kurtca-cocuk-kultur-merkezi-1-yasinda-1

Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi 1 yaşında

Çocuklar için bir alternatif, sosyal bir mekân olarak tasarlanan Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi (HKÇKM) birinci yaşını kutladı. ...