Yine gel Andre Rieu!..

Andre Rieu, ülkemize ilk kez geçen yıl geldi. Bugüne dek 35 milyon konser DVD’si satılmış, plakları ve CD’leri ile 30 kez liste birinciliği almış, ödüle doymayan Hollandalı sanatçıyı Türk seyircisi pek tanımıyordu.

Konser öncesi yapılan reklamlar etkisini gösterdi ve Sinan Erdem Spor Salonu doldu. Aradan bir yıl geçti; iki gün arayla Rieu’nun İstanbullu hayranları spor salonlarını doldurdu. Biri Avrupa yakasında, diğeri Anadolu yakasında unutulmaz iki konser ile Andre Rieu ve Johann Strauss Orkestrası hafızalara kazındı.

29 Kasım Cumartesi günü 15 bin kişi kapasiteli Ülker Arena’daki konsere giden şanslı izleyiciler arasındaydım. Bilet fiyatlarının yüksekliğine rağmen salonda boş koltuklar çok azdı. Sempatik tavırlarıyla Andre Rieu ve cıvıl cıvıl kontümleriyle Johann Strauss Orkestrası, ilk parçadan itibaren izleyiciyi avucuna aldı. Orkestrada on ülkeden müzisyen bulunduğunu öğrenmek, müziğin ne kadar evrensel olduğunu düşündürdü. Alman, Macar ve Tazmanyalı tenorlar, geçen yıl olduğu gibi yine çok alkış aldılar. Şilili soprano Laura Engel, “Besame Mucho” parçasını söylediğinde kimi izleyicilerin gözlerinde yaşlar birikmişti. Türk müzisyenlere eşlik eden orkestra ile “Hatırla Ey Peri” şarkısını söyleyen izleyiciler, binlerce kişilik bir koro oluşturdular.

Ödülleriyle kendini kanıtlamış olan Avustralyalı soprano Mirusia Louwerse, “Cats” müzikalinin ünlü parçası Memories’i söylediğinde alkışlar yine dinmek bilmedi. Hollanda’nın yeni kraliçesi Arjantinli Maxima’nın, düğününde bandoneon sesi duyduğunda uzaktaki ülkesini düşünüp, duygulanarak gözyaşlarına hâkim olamadığında çekilen fotografları büyük ekranlara yansıdığında, konserin devamını tahmin ettik. Yanılmamışız, Arjantinli  bandoneon sanatçısı Carlos Buono solist olarak sahneye geldi ve kalpleri fethetti.

Üç saate yakın süren konserde izleyiciler, zamanın nasıl geçtiğini anlamadılar. Birlikte şarkı söylediler, dans ettiler, salonun tavanından yağan yüzlerce balon ile çok renkli görüntüler oluşturdular. Andre Rieu, son parçayı anons ettiğinde protesto ettiler, bis parçaları birbiri arasına dizildi. Ünlü kemancının “Yoruldunuz, artık evinize gidin, uyuyun” sözlerine koro halinde itiraz ettiler. Türk solistler tekrar sahneye çıktığında fonda Türk bayrağı da belirince, seyirciler “Üsküdara Gider İken” ve “Yine Bir Gülnihal” şarkılarını daha da bir coşkuyla söylediler.

Gecenin kahramanlarından biri de başarılı çevirmen Nil İpek idi. Zarif tavırlarıyla, seyircileri dansa kaldırmasıyla, koşa koşa sahnedeki görevine yetişmesiyle son derece sempatikti. Müzikseverler, Andre Rieu ve Johann Strauss Orkestrası’nın gelecek yıl İstanbul’da verecekleri konseri şimdiden dört gözle bekliyorlar.

 

sporvitrini

Hakkında Sedef Turan

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...