YHT setleri turkuaz renk olacak!..

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün başlattığı oylama sonucunda, Yüksek Hızlı Tren’in rengi “turkuaz” olarak belirlendi. Oylamanın sonucunda YHT’nin renginin turkuaz olarak belirlenmesinin ardından, ilk setler turkuaza boyanmaya başlandı.

Siemens, TCDD’ye üreteceği 7 hızlı tren setinden ilkini Türkiye’ye getirmesinin ardından, turkuaz boya temini için çalışma yaptı. Sakarya’da devam eden boya işleminin bu ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. Turkuaz YHT setinin kısa sürede test çalışmaları da yapılarak, Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya hatlarında hizmete sunulacağı açıklandı.

YENİ SETLER DAHA HIZLI…

Şirket, YHT setlerine yönelik sözleşme kapsamında, erken teslim edeceği bu setin ardından TCDD için 6 set daha üretecek. Ankara-Konya YHT hattında şu anda kullanılan tren setleri, saatte en fazla 300 kilometre hız yapabiliyor ve saatte 250 kilometre işletme hızıyla kullanılıyorken; yeni setler saatte 350 kilometre maksimum hıza sahip olacak ve 300 kilometre işletme hızıyla çalıştırılacak.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

banka soygunu

Kartal’da banka soygunu

Kartal’da bir banka şubesi, silahlı bir kişi tarafından soyuldu. Atalar Mahallesi Üsküdar Caddesi’ndeki banka şubesine gelen ve başında ...