Yepyeni dudaklar için…

Birbirimizi hatırlarken yüzlerimizin çizgileri hafızalarımıza kazınıyor. Çizgileri fazla ciltler, zaman zaman üzgün ve yorgun kişilikleri ifade ederken; kırışıksız ve gergin ciltler ise mutlu kişilik olarak algılanıyor ve gülümseyişleriyle enerjilerini etraflarındakilere daha çok aktarabiliyorlar.

Bizi mutsuz kılan bu çizgilerin yaygınlığı ve derinliği, aynı zamanda biyolojik yaşımızın göstergesi olabiliyor. Dudak estetiğinde ve güzelliğindeki bu olumsuzluklara zaman içerisinde içeriye doğru dönükleşen, kavisleri kaybolmuş, kenarları düzleşmiş bir dudak yapısı ilave olmaya başlar; hatta birçok insan ruj sürerken dudaklarındaki bu olumsuz değişiklikleri belirgin olarak fark eder.

İSTENMEYEN SONUÇ…

İleri dönemde dudaklarımız ayaklarımıza doğru uzamış, içeriye dönükleşmiş, incelmiş, hacimsel olarak kayba uğramış, estetik çizgilerini kaybetmiş ve derin kırışıklıkları barındırır hale gelmiştir. Nikotin etkisi ile bu etkilere ilave olarak cildin rengi sararmış, yüzeyi pürüzlenmiş ve mat bir görünüm almıştır.

YENİDEN YAPILANDIRMAK…

Dudak kaslarındaki dengesiz kasılmaları kontrol altına almakla işe başlıyoruz. Minik bir botox uygulaması ile derin çizgilerin ve büzülmelerin olduğu yerlerdeki dudak kasları gevşetiliyor, artık kasların estetik görüntümüz üzerindeki olumsuz sonuçları da kaldırılmış oluyor. Bu işlem için saniyeler yeterli ve sonuçlar için 1-2 hafta beklemek gerekiyor.

KAYBOLAN HACİMLERİ GERİ KAZANDIRMAK…

Artık dudaklara hacim kazandırmak gerekiyor. Bunun için naturel dolgulardan faydalanabiliyoruz, ama kalıcılıkları 6-8 aydan öteye gitmiyor; ya da bedeninizden alınacak kendi yağınızla dudaklara hacim kazandırmak en iyisi… Çünkü kendi yağınızla yapılan işlemlerin kalıcılığı yıllarca sürebiliyor. Kişinin toleransına göre anestezi gerektirmeyen, ama ağrıya duyarlı kişilerde minik bir lokal anestezi ile rahatlıkla gerçekleştirilen işlemle dakikalar içerisinde yeni dudak formunuza kavuşabiliyorsunuz. Birkaç günden sonra ise koyulan dolgular veya yağ iyice yerleşiyor ve dudaklar için beklenen güzellik elde ediliyor.

ÇÖKMELERİN DOĞURDUĞU KIRIŞIKLIKLAR…

Cildin içerisindeki kolajen, elastin adı verilen proteinlerin kaybına bağlı derin çizgilerin de iyileştirilmesi gerekiyor. Bunun için çizgileri onaran ve tercihe bağlı olarak 12 ay kullanılabilen Nlite V lazer sistemi ile çizgiler onarılıyor. Uygulama son derece konforlu ve acısız, birkaç dakikada yapılan tedaviden sonra ilk 72 saatte kaybolan proteinler geri geliyor. Bu proteinlerin kırışıklıkları küçültmesi için ise su depolaması gerekiyor ve en iyi sonucu görmek için 8-12 hafta gerekli… Uygulamadan iki hafta sonra sonuçlar kendini belli etmeye başlıyor. Artık daha kırışıksız ve genç görünümde dudaklarımızı görmeye başlıyoruz.

MİMİK HATLARI DA UNUTULMAMALI…

Burun köşeleri ile ağız köşelerini birleştiren derin mimik hatları da dudak problemleri olan hastaların çoğunda rahatsız edici boyutta belirgindir. Estetik bütünlük açısından mutlaka bu çizgilerin de küçültülmesi gerekiyor. Bu çizgiler acaba yüz kaslarındaki sarkmaya mı bağlı gelişmiş, ya da aşırı kullanıma bağlı o bölgede ciltte ve cilt altında proteinsel çökmeye mi bağlı oluşmuş, net olarak anlaşılmalıdır. Bu çizgiler içerisinde yukarıdaki çözümler uygulanabilir, ancak yüz kaslarındaki sarkma problemi belirgin ise bir plastik cerrahtan yardım almakta yarar var.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

sporvitrini

Hakkında Uzm.Dr. Sinan İbiş

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

‘Genç Gelecek’ miniklerin yüzünü güldürdü

Sancaktepe Genç Gelecek Sağlık Kulübü öğrencileri “Bir Kitap Bir Çocuk, Bir Çocuk Bir Umut ” projesi kapsamında köy ...