KDV indirimi

Yeni konutlarda KDV indirimi ucuzluk getirir

Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin işlerin canlanması için inşaat malzemelerinde uygulanan yüzde 18 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi talebi karşılık buldu. Yeni yapılacak konutlarda uygulanacak KDV indiriminin ucuzluk getirebileceği, gayrimenkul danışmanları arasında konuşulmaya başlandı.

İnşaat yapımları sırasında önemli yer tutan bağlantı malzemeleri, kombi, radyatör, vitrifiye gibi ürünlerde yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 1’e inmiş olması ile 600 bin TL’lik bir evin fiyatında yaklaşık 10-12 bin TL arasında indirimler sağlanabileceği söyleniyor.

KDV indirimi

NAZMİ DURBAKAYIM: DEVLETTEN VATANDAŞA YÜZDE 2,5 İNDİRİM GELDİ…

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Konutlardaki bu donanımların yüzde 1-1,5 arasında ek maliyeti oluyor. Yapılan düzenlemeyle yeni yapılacak konutlar, yüzde 1,5 daha aşağı fiyatta satışa çıkacak. Örneğin 100 bin liralık evde vatandaşın 1.500 TL gibi bir avantajı olacak. Geçtiğimiz günlerde ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde alınan yüzde 1 damga vergisi harcı da kaldırıldı. Şimdi de KDV iadesiyle yüzde 1,5 iskonto sağlanmış oldu. Şu anda yüzde 5 peşinatla konut sahibi olunabiliyor. Konut fiyatlarında devletten vatandaşa yüzde 2,5 indirim geldi. Bu da yüzde 5’lik peşinatın yarısının devlet tarafından karşılandığı anlamına geliyor. Önümüzdeki günlerde sözleşmelerdeki harçların indirilmesi, bürokrasinin kısalması ve müktesep hak gibi konuların sağlanması yolunda da adımlar atılırsa, 2017’de hedeflediğimiz 1.5 milyonluk konut satışı rakamını rahatlıkla yakalarız.”

KDV indirimi

ALİ KARAKOÇ: SIKIŞIKLIĞIN AŞILMASINDA DA ÖNEMLİ ROLÜ OLACAK…

İstanbul GYD Genel Müdürü Ali Karakoç ise; “Maliye Bakanlığı KDV tebliğine göre 150 metrekarenin altındaki konutların ilk yapımı sırasında kullanılan kombi, cam balkon, duş teknesi, duşakabin, küvet, mutfak dolabı, evye, batarya, duş başlığı, panel radyatör gibi ürünlerin yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV’ye tabi tutulacak olmasını son derece yerinde bir karar olarak görüyorum. Bu durumun, yaşanmakta olan sıkışıklığın aşılmasında da önemli rolü olacağını düşünüyorum. Bir başka cazip tarafı da, müteahhitlerin bu ürünlere ilişkin ödedikleri KDV’nin yüzde 17’sini iade alabilecek olmaları. KDV indirimi, yeni yapılacak evlerde fiyatların yüzde 2-2,5’lara varan oranlarda düşüş olarak yansıması, yani 600 bin TL’lik bir evin fiyatında 10-12 bin lira arasında düşüş yaşanmasını sağlayacaktır.

KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülen ürünler şöyle: Kombi, cam balkon, duş teknesi, duşakabin, küvet, mutfak dolabı, evye, batarya, duş başlığı, panel radyatör. Daha önce yapı ruhsatı KDV’lerinde de düzenlemeye gidilmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ayşe Ekiz

Bizbize Fasıl’da Ayşe Ekiz rüzgârı

Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Ayşe Ekiz, geçtiğimiz hafta sonu Ataşehir Bizbize Fasıl’a konuk oldu. Mekanın müdavimlerinden gelen ...