yeni dönem

Yeni döneme alışmaya hazır mısınız?

Kurban Bayramı geride kaldı, tatil dolu günler yerini yoğun tempoya bırakıyor. Bu yıl okullar, uzun tatil döneminin ardından 19 Eylül Pazartesi günü açılıyor. Bu da günlerdir sakinliğin yaşandığı İstanbul’da yeniden keşmekeşe dönüşen trafik, sabahın ilk ışıklarından akşama kadar metropol boğuşması ve ev-iş arası geçişler anlamına geliyor.

Akraba ziyaretleri, tatil köyü kaçamakları, deniz, kum ya da daha çok dinlenme ile geçen rutin planlar… Hepsi, yerini yaklaşık 9 aylık yoğun tempolu bir döneme bırakıyor. Eğitimde 2016-2017 yılı dönemi ise, her yönüyle önceki yıllara oranla daha da sınav niteliği taşıyacağa benziyor.

TRAFİK DAHA DA KABUS OLABİLİR…

İstanbul’da üçüncü köprü ve Avrasya Tüneli gibi dev projeler, ana arterlerde trafik sorununu önemli ölçüde rahatlatacak olsa da Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir, Bostancı ve Kozyatağı çevreleri gibi birçok noktada yoğun bir şekilde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları, çeşitli ulaşım projeleri inşaatları gibi nedenlerle cadde ve sokaklarda araç yoğunluğunun bir hayli fazla olabileceği öngörülüyor.

KADIKÖY, EN AÇIK ÖRNEĞİ…

Rıhtım ana arterleri, Moda, Söğütlüçeşme Caddesi, minibüs yolu olarak bilinen Fahrettin Kerim Gökay Caddesi ile Şemsettin Günaltay Caddesi, Hasanpaşa Mahallesi’nde Kurbağalıdere Caddesi, Bağdat Caddesi’nin tamamına yakını, Bostancı sahilyolu ışıklar ve Küçükyalı çevreleri, Kozyatağı bağlantı yolları ile birlikte Kadıköy’ün ulaşımda birçok can damarı, günün kritik saatlerinde trafik kabusu ile boğuşması nedeniyle sürücülerin korkulu rüyası olabiliyor. Okul servis araçlarının aynı saatlerde yollara çıkması ile birlikte trafik bir anda yoğunlaşıp, çoğu kez tıkanabiliyor.

BU YIL YENİ SAAT DÜZENİ…

Her yıl yaz ve kış saati uygulaması ile birlikte saatler yazın bir saat ileri, kışın da bir saat geri alınıyordu. Bu uygulama tamamen kaldırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 26 Mart 2016 tarihinden itibaren uygulanmaya  başlanan yaz saati uygulaması, bu yıl sonuna kadar aynen devam edecek. Bu nedenle özellikle sabah okula-işe giderken ve akşam dönüşlerinde gökyüzü, zifiri karanlık ve gece görünümünü alacak.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Yeşil Okul

Yeşil okullardan doğaya 500 fidan

Beykoz Belediyesi’nin çevreci nesiller için 10 yıldan bu yana yürüttüğü Yeşil Okul Projesi kapsamında, ilçedeki 60 okuldan öğrenciler ...